Uprostřed parného léta nás dostihla překvapivá a  smutná zpráva.  Dne 15. srpna 2022 ve svém domě v Totnes, v hrabství Devonshire ve Spojeném království náhle zesnula úžasná žena Barbara Whitehead, osobnost úzce spjatá s mezinárodní organizací AIESEC (Sdružení studentů vysokých škol ekonomických a obchodních) a jedna ze zakladatelek a významných představitelů následné organizace absolventů ekonomických a obchodních vysokých škol AAI. 

Barbaru jsme znali od 60. let, kdy skupina studentů pražské VŠE v čele s Milošem Motoškou se rozhodla stát se členem mezinárodní organizace AIESEC. Řada mezinárodních osobností nám dala ihned výraznou a účinnou podporu na všech úrovních. Jednou z nich byla i Barbara Whitehead, tehdy již zkušená AIESECářka na mezinárodní úrovni úzce spolupracující s jedním tehdejších prezidentů AIESECU Victorem Loewensteinem.

Barbara je z Newcastlu, zde studovala a stala se pevnou součástí PCC (President Country Committee) který byl založen v roce 1960. V dalším období byl tento výbor zrušen a nahrazen permanentním sekretariátem v Ženevě. Do čela se volil generální sekretář (SG - Secretary General), nyní spíše známý jako PAI (President of AIESEC International). Tam tehdejší generální sekretář Víc Loewenstein pozval ke spolupráci paní Bsrbaru Whitehead.

Barbara zůstala v Ženevě jako pracovnice Organizace spojených národů plných 35 let až do jejího odchodu do penze. Barbara celou dobu udržovala úzký kontakt s AIESECem a jeho představiteli, byla osobou v pozadí propagující cíle této organizace ve světě. Jako absolventka byla velmi užitečná celému AIESECu, její sociální síť měla silnou absolventskou základnu, byla její m tělem a  duší.  AIESECem a později AAI žila dnes a denně. Zúčastnila se bezpočtu mezinárodních a národních událostí a vždy poskytla svou pomocnou ruku. Její osobní, profesní a kulturní život byl s AIESECem úzce spjat ku prospěchu celé organizace.

Velmi si vážila českých a slovenských studentů studujících na pražské VŠE a obdivovala naše úsilí a úspěchy, kdy jsme prosazovali zřízení AIESECu v Československu, tehdy na dvou školách  - VŠE v Praze a VŠE v Bratislavě. 

Podpořila společně s Monique mou kandidaturu na prezidenta AAI na sicilském kongresu AAI v Katánii v roce 2004, kde jsem byl Kongresem zvolen na období 2005 a 2006. Obě děvčata se stala členkami našeho výboru a byly velkou pomocí v tehdy nelehkém období pro AAI, kdy se uvažovalo o zrušení této potřebné organizace. Společně jsme dokázali AAI udržet a dát jí pevné základy do dalšího období.  Práce s Barbarou byla velkým poučením a potěšením . Každé setkání s ní mne obohatilo tak jako další členy výboru a AAI. Její vyprávění a zážitky plné smyslu pro humor byly něčím, co je v současném světě velmi vzácné. Nejvíce jsem oceňoval její takt, empatii, nezaujatost, důslednost a velkorysost.

Barbara bude chybět. Zanechala nám velké dědictví, na kterém lze stavět. Z našich pamětí nezmizí.  Na věky se zapsala do historie AIESECu a AAI (nyní AI). 

Dear Barbara, R. I. P.

 

 

 

AAI 004

 

Barbara Whitehead na fotografii s dalšími příteli z AIESECu a AAI) - první zleva v červeném saku s obligátní cigaretou vedle další velké osobnosti AIESECU a AAI Vica Lowensteina. Setkání  mého Executive Boaerdu s dřívějšími členy výborů) vpřed vánoci roku 2005 v Belgii.

 

 

Další fotografii Barbary lze nalézt na tomto webu na úvodní fotografii  této kategorie - viz dále:

Fotografie Barbary W. je na společné fotografii "mého" výboru zvoleného v Katanii na Sicilii a uvozuje kategorii "Sdružování ve prospěch entity". Barbara Whitehead je na fotografii v první řadě vlevo. Monique stojí s chlapci "mého" výboru ve druhé řadě napravo.