Hubert Lamplota (17. 3. 1877 Letovice - 7. 10. 1958 Letovice (nemocnice milosrdných bratří)

Proslulý brněnský velkoprůmyslník - obchodník s kávou

 

Milníky stručně:

1902

Otevřel malý obchod a pražírnu kávy na Obilním trhu v Brně, posléze v Kostelní ulici - pražení kávy a prodej kávy a čaje

1907

Obchod přeložen do České ulice (č. 6). Výroba kávostrojů Lamka, velkoobchod kávou a čajem, moderní pražírna. V Brně čtyři obchod a velkopražírnu kávy.  Dovoz cizokrajného koření, sušených plodů, řeckých oliv, olivovového  oleje a italských těstovin. Firma měla věhlas i za hranicemi Československa. 

1933

Obchod přeložen do Nové (nyní Lidická) čp 77

1939

Vznik akciové společnosti Hubert Lamplota.

Brzo po vzniku zákaz pražené kávy a zastavena výroba známých kávovařičů.

1948

Veškerý majetek znárodněn.

K malé penzi si přivydělával úklidem ve svém bývalém penzionu a výrobou a prodejem březových košťat.

Po znárodnění se též živil jako malozemědělec, choval slepice a králíky, pěstoval brambory a řepu, též své milované růže. 

 

Vynalezl kávovou soupravu Lamka - metodou galvanického pokovování vnitřních stěn kávových konvic a šálků. Patent ČSL 2000, nerez, celková velikost 24 cm, konvičky 14 cm, průměr 15 cm.

Mecenáš Letovic - výstavba koupaliště, vnitřní vybavení místní  Masarykovy školy. Financoval dobročinné akce, kulturní a sportovní události.

V ČSR nazýván českým Meinlem. Značka Káva Lamplota byla široce známá. 

 

Výplatní stroje

Velkoobchod kávou Hubert Lamplota si opatřil se svolením MPT výplatní stroj Francotyp, model Bafra 3 s horním sílem počitadla. Dohlédací a podací pošta BRNO 2. V otisku obrázek proslulého kávovařiče LAMKA. 

Otisk 1. dne 19. 1. 1933

 

Na ilustracích dole:

Horní celistvost - jeden z posledních otisků s původním označením, které bylo identické s prvorepublikovým označením oprávněného uživatele stroje, datum 11. 8. 47 . Výplatní razítko bylo vyměněno za zoubkovaný obdélník. Slabý otisk jako věštil konec firmy tohoto úspěšného velkoobchodníka ......

Dolní celistvost - prvorepublikový výplatní otisk, otisk sběratelsky FR 8h - 3m (ov) - 1k. Datum otisku 2. 4. 1933. Dopis je adresován známému sběrateli štkpt. F. T . Winklerovi.

 

lamplota 001

 

Tyto dva otisky doplňuji celistvostí, která byla zaslána z Brna na zabraná území a vrátila se jako nedoručená. Zajímavé je denn razítko pošty Spindlermühle ze dne 19. 11. a poznámkou poštmistra o nedoručitelnosti a vrácení zásilky.

 

lamplota 002