Sbírka Jana Horského

Ukázka výplatních otisků Motorpalu n.p. (s. p.) Jihlava )založen 1946).

Dokončení, 5. část ( 2 - 4)

 

Období České republiky

 

V minulém pokračování tohoto příspěvku jsme se seznámili s prvními otisky tohoto subjektu v České republice - byly to stroje vyrobené v Německu firmou Postalia, později Francoytp - Postalia.

nyní navazujeme dalšími otisky různých výrobců.

Nová doba - nové impulsy - nové možnosti - několik výplatnách strojů. Dříve byla koncepce úplně jiná - jeden stroj dlouhá léta.

Ke dvěma shora uvedeným se připojily další stroje - HASLER - FRAMA - NEOPOST - Quadient (dřívější Neopost).

 

Na prvním a druhém  listě jsou zobrazeny otisky ze stroje HASLER (model Mailmaster) otisk je již s licnečním číslem stroje, první den použití 29. 4. 2003.Stroje byly již digitální s dálkovým kerditováním. Otisk zaznamenal různé změny (např. změna adresy).

 

horsky 001     

 

horsky 002

 

Další list zobrazuje otisk dalšího pořízeného stroje - FRAMA, model Sensonic. V používání od 1/12.

V dolní polovině této stránky je otisk stroje Neopost, licenční číslo 87002468. ZATÍM JEDINÝ PŘÍPAD V ČESKÉ REPUBLICE - S CHYBOTISKEM (V ADRESE) .

Na posledním listě je otisk, údajně z nového stroje Quadient (dle informace z podatelny uživatele ?). To zůstává otázkou, otisk je identický u obou strojů, možná byl  přemístěn do nového stroje, což z otisku není poznatelné. Tato situace nastala 1. 3. 2022. Chybotisk v adrese však  zůstal stejný.

 

horsky 003

 

horsky 004

Ukázka dokončena

Autorovi a sběrateli Janu Horskému z Jihlavy patří ještě jednou dík za zaslání podkladů  a jejich  poskytnutí k zavěšení na webu.

Přeji další sběratelské úspěchy.