Uživatel výplatního stroje: Kladenský revír, Důl Klement Gottwald n.p. Libušín

V sérii výplatních otisků Dolu Klement Gottwald Libušín se v roce 1974 objevil neobvyklý příležitostný otisk připomínající 100 let dolu Gottwald Vinařice.

Neobvyklost se připomíná hned několika zajímavostmi:

  • Ve výplatním stroji Francotyp použity dva štočky pro označení - to se vyskytlo jen u několika strojů Francotyp (otisky se dají spočítat na prstech jedné ruky maximálně dvou rukou).
  • Jedno označení je kmenové (oprávněný uživatel Důl Klement Gottwald), druhé doplňkové (příležitostná připomínka dolu ve Vinařicích, který nesl název Důl Barré a důl Mayrau - zvaný Majerka) - zajímavé je, že si důl v LIbušíně přivlastnil i důl ve VInařicích, který měl jiné jméno (od roku 1877 se důl nazýval Důl Mayrau podle předsedy správní rady Pražské železářské společnosti pana Kajetána Mayera von Mayrau - tato společnost od roku 1905 doly na Kladensku vkastnila).  Byl to odkup od Mirošovického kamenouhelného těžařstva později Mirošovicko - Libušínského - Svatoňovického těžařstva.
  • Není zřejmé, jakého výročí se to týká, nejzřejmější je datum 2. 6. 1875, kdy se nalezlo uhlí v této lokalitě. Příležitost se tudíž připomíná v předstihu o rok dříve.

Každopádně velmi zajímavý příležitostný otisk.

Text: 100 LET/ DOLU GOTWALD/VINAŘICE.

Omlouvám se za slabý otisk.

 

Otisk ze dne 11. 11. 1974