Prvorepubliková poštovní správa byla v mnoha ohledech, pokud se týče výplatních strojů a jejich otisků, velmi přísná. Na řadě znaků trvala a jejich změnuči úpravu nedovolila. Jednou z částí výplatních otiskůs takovým přístupem byla denní razítka.
Zde se trvalo na jednokruhovém denním razítku. To však vydrželo jen do zániku Československa a do vzniku Protektorátu ČM 16. 3. 1939.
Zabraná území (Sudety)
Dvoukruhová denní razítka bez můstků a s můstky si našly rychle své místo v poštovním provozu.
Rychle se začala situace měnit na zabraných územích. Viz tabulka 1.
V první polovině tabulky jsou jedny z prvních sudetských výplatních otisků z ledna, února a března roku 1939 (stroje Francotyp pod dohledem Říšskou poštovní správou dodané přímo na zabraná území). Otisky s denními razítky dvoukruhovými s můstky (tzv. německý vzor). Další stroje s dvoukruhovými denními razítky s můstky byly později již běžné.
V druhé polovině tabulky vidíme denní razítka stejného německého vzoru (prosinec 1939 leden 1940), které byly namontovány do původních strojů, které vyplácely již za 1. republiky). - firmy Schefter Zábřeh a Salcher Bílovec).
Později dodané stroje Postalia (1943 a 1944) byly ve všech čtyřech případech s denními razítky dvoukruhovými s můstky.
List 1
Protektorát Čechy a Morava
Jak to bylo v Protektorátu ČM? O dostpomalejší a navíc dvoukruhových denních razítekt bylo pomálu.
Vyskytly se dva případy - s můstky pro Úřadovnu pro súčtování bodů a bez můstků pro fu. Anker - Werke. Viz List 2. Oba otisky jsou z orku 1941.
List 2