Čas od času si najdu čas a podívám se do katalogů,seznamů, databází, ketré jsem vytvořil ve spolupráci s kolegy (M. Bouškou, R. Di Casolou) nabeo sám, abych doplnil či objasnil chybějící údaje označené "?".
Dnes se mi podařilo vyjasnit uživatele výplatního stroje Francotyp, otisku FR 8h - 4m (ov) - 1k z Varnsdorfu z období let 1926 - 1939.
Záznam otisku je uveden v Katalogu výplatních otisků z území Československa (1926 - 1939) a je pod číslem V 3.
V označení není uvedena uživatele, jen reklamní nápis: "Grösste/Strumpffabriken/Europas" - "Nejvězší továrny punčoch Evropy".
Díky badatelství můžeem odstranit otazník a dopnit název uživatele )firmy):
J. Kunert & sysnové, továrny jemných punčoch, Varnsdorf (J. Kunert & Söhne, Wirkwarenfabriken Wransdorf).
Tato firma byla založena v roce 1924, když navázala na zkušenosti menšího provozu marie kunertové (1905). Firma vznikla definitivně 23. 5. 1924. . Dne 29. 8. 1945 přešla pod národní správu a 24. 10. 1945 byla znárodněna. Od 10. 11. 1947 se z ní stala národní podnik ELITE (založením 12 firem a později v roce 1948 přibyly ještě další tři podobného zaměření). Majitelé - bratři Heinrich a Julius junior Kunertovi, ač byli přáteli ministra Jana Masaryka, byli odsunuti , i přesto, že byli zařazeni do kategorie nepostradatelných pro národní hospodářství. Některé archivy říkají, že do Saska, ale ve skutečnosti se odsun konal do Bavorska, kde úspěšně zahájili výrobu pdoobného zboží a stali se úspěšnou evropskou firmou.
Otisk ze dne 17. 6. 37.
I když na sto procent neověřeno, zdá se, že tento otisk je otiskem 1. dne - byl zaslán firmě B. Jarolímek jako archivní podklad. Poštovní archivy se bohužel nedochovaly. Pokd ano, pak otisk má ocenění "R".
Po tomto badatelském počinu si tedy můžeme doplnit údaje v katalogu, který vznikl před více jak 40 lety, Jeden na pevno a druhá s rezervou.
Jaký byl další vývoj otisku?
Tento otisk měl po Mnichovské dohodě a záboru Sudet další zajímavou historii.
V říjnu byly začerněny některé části otisku československého vzoru - v denním razítku český název pošty Varnsdorf 1 a ve výplatním razítku název Českoslovesnko. Otisk s datem 14. 10. 1938 patří mezi nejcennější otisky z tohoto období. Otisk měl ve svém označení stejný nápis v němčině jako v době Ćeskoslovenska.
V roce 1943 se změnil otisk ve všech svých částech:
- denní razítko: dvoukruhové denní razítko s můstky a jen německým názvem pošty Warnsdorf 1,
- označení uvedlo název firmy Kunert a ponechalo po několik let reklamní slogan: Europas grösste Strumpffabriken,
- na místě výplatního razítka se objevil říšský vzor s orlicí a nápisem Deutsche Reichspost.
Další otisk vynechal již reklamní slogan a zbyl jen název Kunert.
Krátce po osvobození se vrátil do stroje otisk československého vzoru a na místě označení byl jen název firmy Kunert.
Kruh se uzavřel.