METRA BLANSKO N. P. - Nové poznatky (v návaznosti na první část (pokračování č. 107 v seriálu Několik pohledů z 5. 9. 2021).

Navazuji na 107. pokračování a doplňuji nově objeveným otiskem Francotyp z období - 10/56 - 6/70 -, kdy došlo k opravě výplatního znaménka  - narovnání do symetrické polohy. První otisk Francotyp (FR 6 - 0 - 4m měl výplatní znaménko vychýlené doleva. (viz srovnání obou otisků v koláži dole).

metra 004  

 

Srovnání obou otisků.

 

metra 002

 

Zároveň doplňuji několik slov k historii tohoto subjektu.

Metra Blansko je společnost v Blansku, která se zabývá výrobou přístrojů pro měření elektrických a  neelektrických veličin.

Zakladatel firmy ing. Erich Roučka jako první v Rakousku - Uhersku začal vyrábět elektrické měřící přístroje a regulační soustavy pro tepelnou techniku. Rozkvětu se dočkala před I. světovou válkou a během ní.  Po válce výroba poklesla. Zakladatel vykonal studijní cetsu po Americe a poté rozšířil výrobu na uatomatické regulace kotlů, elektrické přístroje pro doly a hutě atd. Během života přihlásil celkem 850 patentů. Postavil továrnu ve Slatině. Továrnu v Blansku prodal v roce 1934 Robertu Sochorovi. V té době se tento subjekt nazýval SOCHOROVA TOVÁRNA. 

Po roce 1945 se zovárna přejmenovala na METRA BLANSKO, stala se oborovým podnikem. Byly k ní přidruženy i další podniky. K produkci se přidala i výroba přástrojů pro vojenskou a kosmickou techniku. Firma existuje dodnes a zabývá se výrobou se širokým sortimentem. Porvádí i kalibrační služby a výrobu v oblasti zakázkové elektrotechniky.

Korespondence se vyplácela výplatními stroji  v tomto subjektu od roku 1945. V předchozích obdobích tomu tak nebylo.