Malá obec se zajímavým názvem ZVĚŘÍNEK leží v okrese Nymburk ve Středočeském kraji. Ve Středočeské tabuli při východním okraji Přírodního parku Kersko - Bory. Původní jméno bylo Zvěřinec. Pochází údajně od množství zvěře, která byla v okolí obce. První zmínka je z roku 1345.

V této obci našla své působiště továrna Asbestos, osinkové a pryžové závody. Stojí na konci obce při isinici do Nymburka. Byla postavena v letech 1920 - 1921. Základem továrny byla cihelna z roku 1908. Tato továrna je významná pro celou obec v mnoha směrech. Nyní tento subjekt funguje pod jménem TEMAC (průmyslové těsnění).

K vyplácení své korespondence tento uživatel používal ve sledovaném období dva výplatní tsroje - nejprve stroj Francotyp, otisk byl sběratelsky označen jako FR 8 - 0 - 4m. Poté byl tento tsroj vytsžídán strojem Postalia.

 

FRANCOTYP

FR 8 - 0 - 4m

Zajímavé výplatní znaménko (kosočtverec) a výplatní číslice (úzké číslice ovalné).  V druhé polovině 70. let došlo k výměně vročení (vyšší číslice)

Časové rozmezí: - 11/70 - 1/76 -

Dohlédací pošta: ZVĚŘÍNEK

 

asbestos 002

 

POSTALIA

Časové rozmezí: - 3/77 - 6/79 -

Dohlédacá pošta: 289 13 ZVĚŘÍNEK

podnikové PSČ identické s PSČ v denním razítku (ke změně soustavy došlo pravděpodobně  v  souvislosti s přechodem na PSČ v otisku) 

 

asbestos 004