Dnes je volný den a já opustím svět výplatních otisků Československa z let 1946 - 1992 uznaných úředně a vyplácejícíh "na ostro". 

Možná, že tušíte, že se budu věnovat opomíjeným otiskům z předváděcích  výplatních strojů , které byly vyrobeny za jiným účelem než vyplácet zásilky. Jsou spíáše takovými pomocníky, aby pomohly svým následným otisků se prosadit v této úloze jako součást poštovního provozu. Moc se o nich nepíše, sbírají se vůbec? Ani nevím, Já mám požehnanou sbírku  těchto otisků, které neprošly poštovním provozem, jen vznikly otisky v projekčních kancelářích, jednacích místnostech, veletrzích, na stáncích propagačních akcí.  Otázkou je, zda by byly vůbec oceněny, kdyby se dostaly do specializovaného exponátu. Sbírat by se měly, i když jejich postálnost a výplatnost jsou nulové. První důvod: dokumentace, druhý důvod: některé z nich se staly esejemi, neboť později tyto otisky dostaly punc skutečných a věrohodných  výplatních otisků - vyplácely. 

Nicméně. Existují a jsou vysoce důležité nejen na podporu prodeje výplatních strojů jako ukázka.

Dr. Miroslav Bouška napsal svého času na úvodním listě  v jednom ze svých exponátů:

"Historie progresivní metody vyplácení poštovních zásilek je součástí historie firem, které výplatní stroje vyráběly a distribuovaly. Bez komerčního úspěchu těchto firem by neexistoval ani rozvoj tohoto odvětví. A tak firmy, které výplatní stroje vyráběly  musely popularizovat výsledky své práce formou předvádění a zapůjčování svých strojů. Při tom vznikaly otisky, které jsou cenným dokladem jednak historie technického vývoje výplatních tsrojů a ze sběratelského hlediska s tím souvisejícího typologického vývoje výplatních otisků v různých státech světa."

Já jen dodávám, že je třeba se zaměřit i na výplatní otisky vzniklé z předváděcích výplatních strojů, i když nesplňují svůj základní úkol - vyplácet listovní zásilky. S jejich pomocí můžeme pochopit lépe cestu výpatního otisku světovým poštovním provozem a vysledovat typologické souvislostí podmíněných šířením výplatních strojů ve světě.

 

I na našem území od samého počátku v roce 1926 se vyskytly a zčásti zachovaly otisky z předváděcích výplatních strojů, které snad nemůžeme nazvat výplatními, ale  zcela jistě s plnou parádou předváděcími a  propagačními otisky. 

 

Tyto otisky si zaslouží svůj vlastní prostor a studium, ke kterému se chystám rád. Je nutrné toto bílé místo zaplnit.

Dnes reprodukuji předváděcí otisky z výplatního stroje HASLER, model  MAILNASTER F 300. Tytoo otisky byly pořízeny ze speciálního stroje, který byl v rámci veletržní akce dovezen  na dobu této akce do Brna a zde předváděn. Výplatní razítko znělo - ČESKOSLOVENSKO. Zůstalo několik otisků, cenných pro badatelství a zachycení historie tohoto oboru u nás.Jsou potřeba, jakk cenné pro nás sběratele jsou například otisk předváděcích strojů B. Jarolímek!

Firma Hasler pro tento účel předvádění a propagace připravila perfektní otisk s uvedením pošty 602 00 BRNO 2. Stroj s tímto otiskem  byl předváděn jen několik dní, můj otisk je z data 19. 6. 1991. A to je skutečně artefakt k pohledání. Přímo sběratelská lahůdka. Do sbírky určitě patří. A nejen regionální, ale studijní a specializované.

Firma Hasler se u nás objevila po mnoha letech obchodní absence  na základě nového vývoje po listopadové revoluci. Plně nové a příznivé okolnosti využila a řada jejích  strojů se dostala do poštovního provozu Československa a později Slovenska a České republiky.

Koláže obsahují i další zajímavosti - předváděcí otisk neutrální  povahy (Specimen), ale určený pro Československo, dále výpisy z paměti tohoto stroje včetně počtu otisků a s uvedením hodnoty. 

 

 

has specimen 003

 

has specimen 004

 

Jistě jste zaregistrovali heslo firmy HASLER u jednoho předváděcího otisku:

 

 

HASLER - Mailmaster

Velký krok k počítačovému vyplácení pošty 

 

 

I diamant v ženské ruce je výmluvný.