Rok 1976 byl pro československou poštovní historii průlomový.
SČSF povolila plnokrevné obnovení staronové komise specializovaných oborů (později komise poštovní historie a celin) v tomto roce. Komise,která pod vedením Vratislava Palkosky byla pozastavena v roce 1970 av období 1970 - 1976 bylo povoleno jen její udržování pod vedením Miroslava Polišenského. K rozhodnutí SČSF přispěl jednak domácí tlak, ale i žádost a úsilí FIPu. Poštovní historie přicházela ke slovu a Československo nemělo fungující organizovanou entitu.
Činnost komise, která vznikla z popudu Václava Nebeského (první předseda) a dalších renomovaných poštovních historiků a sběratelů poštovně historických artefaktů, se mohla opět rozběhnout. Na nástup byl velkolepý. Zřídila se komise, ustanovily některé sekce, plánovaly se krajské skupiny poštovní historie. K oživení došlo i na Slovensku. Komise využila svou jedinečnou šanci najít rovnoprávnost s dalšími obory čs. filatelie. A plně ji využila.
Řadu spolupracovníků si designovaný a straronový předseda komise Vratislav Palkoska (předseda KF) vybral ze dvou agilních klubů filatelistů - z pětašedesátky a zejména patnácky. Stalo se to po skončení setkání patnácky v Myslíkově ulici při cestě na tramvaj. Vratislavu Palkoskovi jsem tehdy kývl na to, že budu členem rodící se komise a že se ujmu redaktorské činnosti obnoveného zpravodaje. Nebyl jsem sám - bylo nás coby kandidátů na funkce více: Miroslav Bouška, Václav Mahovský, Antonín Vorlíček, Pavel Jech, Pravoslav Kukačka. Z pětašedesátky to byli zejména Jiří Nekvasil a Vojtěch Maxa.
Využil jsme své zkušenosti s vydáváním časopisů a novin na základce a na esvévešce, jako ž i při zakládání a redigování Ekonoma na VŠE. První číslo vyšlo v červnu 1976. Pak vyšlo podzimní dvojčíslo, ke kterému se vztahuje přiložený artefakt - pochvala od dr. Vratislava Palkosky (sic!). Konce byly hořké, ale vydrželo to deset let.
Doplňuji několika fotografiemi u odborného semináře v Písku. Za předsednicjým stolem sedí bardi české poštovní historie - já hovořím o koncepci zpravodaje a vůbec o vydávání tuštěných (tehdy jen tištěných) poštovně historických materiálů stoje mezi Vratislavem Palkoskou (po mé pravici) a Emilem Votočkem (po mé levici). Úplně vlevo je tajemník KPHC Vojtěch Maxa a vedele něj písečtí poštovní historici. Další momentky jsou z terénu, kdy jsem přijal nabídku stát se jurymanem PHC. Během této činnosti jsem pounal další titány PHC jako např. prof, paouška z Brna. Informace ze jurování jsme plně využil při redigování zpravodajů včetně ústředního zpravodaje komise. To se psaly 70. a 80. léta. ...Těžko uvěřit, že to je 40, 50 let dozadu .....
Pochvala dr. Vratislava Palkosky
Momentky z píseckého setkání poštovních historiků a z výstavy poštovní historie a celin v Písku (práce v terénu coby eléva jurymanství za velké pomoci bardů čs. poštovní historie, zde zejména prof. Papouška a dr. Palkosky).