Výplatní otisky čs. Sokola v období protektorátu: 16. 3. 1939 - 8. 5. 1945
Příspěvek ke 160. výročí založení českého Sokola.
V tomto období prošly oba výplatní stroje, které si opatřila u firmy B. Jarolímek Československá obec sokolská, mnoha změnami. Uživatel používal dva výplatní stroje. Vzniklo celkem osm výplatních otisků zejména díky změnám ve státoprávním uspořádání bývalého Československa a vydanými nařízeními okupačními silami o dvojjazyčnosti. Svou roli zahrálo i pozdějšímu rozpuštění Sokola a jeho převedení pod nucenou správu poručníka a nominovaných organizací. Došlo k tomu ale i díky reorganizaci samotného Sokola (vytvoření Svazu biografů).
Výplatní stroj Francotyp - Bafra s otiskem FR 8h - 4m, který plnil příležitostnou a propagační funkci během sokolského sletu, vyplácel v tomto období korespondenci Svazu sokolských a jiných biografů, což bylo nákupní, výrobní, půjčovní a úvěrní zapsané společenstvo s r. o. se dídlem v Tyršově domě v Praze III.
Dohlédací poštou pro oba stroje byla pošta PRAHA 9.
FRANCOTYP
Otisk FR 6h - 4m
Otisk československého vzoru
Několik měsíců po vytvoření Protektorátu Čechy a Morava bylo z technických důvodů povoleno používat výplatní stroje s otisky československého vzrou. Ty se nelišily od otisků používaných během 1. a 2. republiky.
Ukázka otisku z 1. republiky.
Ukázkový otisk s datem 4. 9. 1937.
Otisk s datem 12. 10. 1939
Otisk neúplně poněmčený prvního protektorátního vzoru (změna výplatního razítka).
Nastalo období, kdy zmínka o všem "československém" ve veřejném prostoru musela zmizet. Celistvost dokládá začernění tohoto slova v názvu organizace. Zajímavé je, že znak byl odkryt celý, nebyl začerněn, písmeno "Č" v logu bylo viditelné. Tak tomu bylo i ve výplatním otisku.
Otisky s daty 5. 1. 1940 a 3. 9. 1940
Otisk s úplným poněmčeným vzhledem, druhý protektorátní vzor (dvojjazyčné denní a výplatní razítko).
Přicházá rok 1941. Osud Sokola byl zpečetěn. Říšský protektor Konstantin von Neurath vydává Přípis č. j. BdSI I - I - 145/41 dne 12. 4. 1941, ve kterém zastavuje činnost Svazu, žup a jednot Sokola. Správa Sokola a jeho majetku se dostala pod poručníka (treuhändera). Za zákonem následovala perzekuce. Zejména ve dnech 7. - 8. 10. proběhla "akce Sokol" včetně zatýkání a deportací zatčených členů Sokola do Terezína a Osvětimi. Za těmito akcemi stál nový říšský protektor Reinhard Heydrich.
ČOS byal definitivně rozpuštěna, mládež byla přesunuta pod Kuratorium pro výchovu nládeže v Čechách a na Moravě. V život přišla nucená správa v čele s organizací Der Nationalsozialstische Reichsbund für Leibesübungen (NSRL) a další nominované organizace.
Tento smutný vývoj se odrazil ve vzhledu výplatních otisků.
Otisk s datem 9. 10. 1941 (stroj s otiskem byl již připraven den po "Akci Sokol) - otisk 1. dne (R)
Změna označení oprávněného uživatele - původní označení změněo na "TYRŠŮV DŮM/PRAHA III.). Logo ČOS zmizelo.
Otisk s datem 24. 11. 1941
Vývoj šel dál a označení bylo změněno na německé. Došlo k úplnému poněmčení otisku původně patřícímu ČOS i na místě označení uživatele.
Vytvořil se třetí poněmčený vzor.
FRANCOTYP
FR 8h - 4m
Druhý výplatní stroj Francotyp - Bafra používaný Svazem sokolských a jiných biografů.
Původní označení vystřídal reklamní text: "SLOUŽÍME/ČLENSKÝM/BIOGRAFŮM/STAŇTE SE NAŠIMI ČLENY".
Otisk československého vzoru
Otisk s datem 24. 3. 1939 - otisk 1. dne (R)
Otisk neplného poněmčené vzoru (německo - český text ve výplatním razítku).
Zatím neznámý, ve veřejném prostoru se neobjevil, ale určitě existoval. Těmto změnám se nevyhl žádný aktivní výplatní tsroj.
Otisk byl z roku 1939/1940.
Otisk úplného poněmčeného vzoru (k německo - českému výplatnímu razítku se připojilo i německo - české denní razítko)
Otisk s datem 16. 5. 1940 - otisk 1. dne (R)
Poštou prošlá celistvost s výplatním otiskem ze dne 4. 9. 1940