VÝPLATNÍ OTISKY

 

Navštivte webové stránky vě+nující se převážně výplatním otiskům, jedním z významných oborů poštovní historie, pokud máte zájem či sbíráte VÝPLATNÍ OTISKY.

Výplatním otiskům (dřívespíše známé pod názvem "frankotypy" podle názvu prvního výplatního stroje v československém poštovním provozu značky FRANCOTYP  se věnuje ze všech úhlů pohledů specializovaný web www.historiapostalis-etc.cz. Webové stránky přinášejí především pohled do světa výplatních otisků jako jednoho z oborů poštovní historie prostřednictvím článků, studií, informací a zejména katalogů a databází o výplatních otiscích na území Československa od jejich uvedení do provozu v tomto teritoriu v roce 1926.

Před několika týdny byla na web zavěšena například Databáze výplatních otisků československých pošt za období 1946 - 1992, která je doplněna u každého záznamu příslušným výplatním otiskem na celistvostech. Pokud má sběratel zájem o výplatní otisky, www.historiapostalis-etc.cz je dobrá volba.

Web vede ing. Ivan Leiš, který se věnuje výplatním otiskům intenzivně od roku 1976, kdy spoluzakládal Sekci otisků výplatních strojů při Komisi poštovní historie a celin SČF a významně autorsky přispívá.

Je autorem několika knih o československých výplatních otiscích, které lze koupit na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,

Výplatní otisky, 1991

       - úvod do sběratelství výplatních otisků včetně terminologie a typologie

Žralok a frankotyp, 2017

-      - pohled do začátku sběrateklství v Československu ve 20. a 20. letech 20. století

Frankotypisté, 2018

  • pohled na sběratelství výplatních otisků v Československu, doplněno úvodem o výplatních otiscích ve světě 1897 - 1920 a základní typologií otisků v  Československu,

Stoletá historie, 2022

      -  výpravná publikace o výplatních otiscích v Ćeskoslovensku a následnických státech podle různých období, vše prostřednictvím celistvostrí s výplatními otisky a jejich popiskami.

Všechny publikace jsou bohatě ilustrovány.

 

Výplatní otisky 001     Žralok a frankotyp titulka 001

 

Vypadlá hodnota 001     VO

 

Mickey Mouse 001     Mickey Mouse 002     044 001

 

kudrnac 006     datab 001