V ROCE 1920 UPU ROZHODLA:
výplatní stroje budou součástí poštovního provozu od 1. 1. 1922 na neurčito dle stanovených pravidel
Světová poštovní unie (UPU) rozhodla na svém 7. Kongresu v Madridu o včlenění výplatních strojů a jejich otisků do poštovního provozu. Závěrečný protokol nese datum 30. listopadu 1920 a jeho ustanovení jsou účinná od 1. ledna 1922. Rozhodli tak zástupci 74 členských zemí.
Definitivní stanovisko a další důležitá ustanovení byla odsouhlasena na 8. Kongresu ve Stockholmu v roce 1924.
Výplatní stroj, který byl živelně používán v předchozím období několika zeměmi již od roku 1897 do tohoto data, se stal alternativou k existujícím předplaceným způsobům vyplácení poštovních zásilek v systému, kde do té doby dominovala poštovní známka od roku 1840 díky vynálezu Sira Rowlanda (Hilla).
V roce 2020 uplyne 100 let od oficiálního souhlasu UPU s používáním výplatního strojů (stamping machines) v poštovním provozu ve světě.
USNESENÍ UPU 30. 11. 1920 MADRID
Předplacené poštovné
Článek 13
Předplacení, odpovědky, výjimky z poštovného
Předplacení
„….metodou otisků výplatních strojů (impressions of stamping machines), oficiálně přijatých a pracujících pod okamžitým dozorem poštovní správy (Administration)…“
Detailní nařízení VI
- „….. otisky vytvořené výplatními stroji musí obsahovat údaj o zemi původu…..“
- „…..otisky musí být barevně jasné bez ohledu na hodnotu, kterou představují…..“
- „…..otisky výplatních strojů musí být též zaneseny v pravé horní části zásilky…..“
- (tento Kongres též povolil užívání obálek s okénky)
Stockholmský kongres specifikoval užití výplatních strojů posdrobněji a definitivně rozhodl o jejich přítomnosti v poštovním provozu.
Madridského kongresu se za Československo (v materiálech se objevuje i název ČESKO – SLOVENSKO)
zúčastnili dva představitelé Ministerstva pošt a telegrafů naší nově vzniklé země – dr. Otokar Růžička a Václav Kučera. Oba podepsali za naši republiku i závěrečný protokol, který set ýkal kromě výplatních otisků i dalších náležitostí poštovního provozu.
25/11/2019
ILE