V Měšťanské besedě v Praze dne 2. 2. 1891 vznikla  Zemská ústřední hasičská jednota království Českého. Ten den se konala ustavující Valná hromada této organizace. V roce svého vzniku měla Jednota celkem 1273 hasičských sborů a 85 782 členů. Později došlo k přejmenování za první republiky na název Zemská hasičská jednota v Čechách.  Od roku 1895 začaly vycházet "Hasičské rozhledy" s názvem, který se podařilo udržet až do roku 1953. 

Dne 21. 10. 1945 byl vládním nařízením ustaven "Svaz československého hasičstva".  V roce 1953 vládním nařízením 95/1953 se přejmenoval na "Československý svaz požární ochrany". Členům se začalo říkaz "požárník". 

Zemská ústřední hasičská jednota v Čechách začala používat výplatní stroj za Protektorátu Čechy a Morava. Zatím se zachytil otisk z února 1942 v barvě červené (úplný poněmčený vzor). Jelikož bly od roku 1941 povoleny otisky i v modré barvě pro novinové zásilky, je pravděpdobné, že tomuto subjektu byly povoleny též modré otisky  pro vyplácení jejich Hasičských rozhledů. 

V období 3. republiky v obnoveném prvorepublikovém vzoru se používaly otisky v barvě červené (odesílání korespondence)  i modré (rozesílání tiskovin). 

 

_____

 

V období 4. republiky došlo v československu ke změně výplatního razítka (zoubkovaný obdélník)  a pro rozesílání tiskovin byl použit modrý otisk. JEDEN Z MÁLA V TOMTO OBDOBÍ. (RR) . Byl tolerován poštovní správou do ukončení činnosti tohoto uživatele.  Vedle něj se používal i červený otisk na rozesílání korespondence.

 

Cenný modrý otisk na HASIČSKÝCH ROZHLEDECH.

 

modrovous 003     modrovous 002