V minulém díle "Několika pohledů" jsem se věnovai výplatním otiskům předskokana  Brněnských veletrhů a výstav, který se nazýval Brněnské vzorkové veletrhy . Otisky tohoto subjektu stačily vyplatit korespondenci dvou jeho akcí v roce 1959 a 1960, a  navíc k tomu další korespondenci v mezidobí.

Nyní přicházím k subjektu. který se může pyšnit největším počtem druhů otisků dvou soustav - FRANCOTYP a POSTALIA, největšímu počtu příležitostných otisků, několika strojů a několik desítek otisků - snad nejvíce u nás v tomto období a možná že i od začátku vyplácení korespondence výplatními otisky. K subjektu, který se nově nazývá Brněnské veletrhy a výstavy Brno.  Zatím jsem napočítal existenci 10 výplatních otisků Francotyp a 17 otisků Postalia. Možná, že jich bude i více. uvidíme. Takže začínáme a delší dobu se budu věnovat těmto otiskům.

 

Výplatní otisky strojů Francotyp

Dohlédací pošta byla pošta BRNO 2, později přejmenovaná na 602 00 BRNO 2.

Otisk sběratelsky  Francotyp Bafra - FR 8 - 0 - 4m s výplatním znaménkem ve tvaru klasické hvězdičky s rozšířenými hroty (československý prvorepublikový vzor).

Rok 1961 - první veletrh se konal pod novým názvem (nenechte se mýlit nátiskem na obálce, kde se objevují ještě Brněnské vzorkové veletrhy - až do vyčerpání zásob... brzo zmizí. .).

Otisky s daty 20. 1. 1961 a 21. 8. 1961 byly otisky příležitostnými a propagačními.Lákaly na brněnský veletrh na dny 10. 24. IX. 1961. Tyto otisky se používaly i pro korespondenci před a po této akci, tedy nejen během konání Brněnského veletrhu. Byl to otisk s jakýmsi uznaným delším použitím. Tedy nejen příležitostný zprovoznění jen k příslušné akci, ale i propagační.

 

BVV 001