Dnešní pohled zamíří do Zruče nad Sázavou a do národního podniku SÁZAVAN, který vyráběl obuv, nejvíce proslul výrobou dětské obuvi. Na začátku stála firma Baťa, která z tohoto místa chtěla vytvořit druhý Zlín. Plánovaly se výrobní  provozy, letiště, nemocnice, vysoké školy, bytovky. Dne 24. 3. 1939 firma Baťa podepsala smlouvu o výstavbě obuvnického závodu. Ke staré Zruči se začala připojovat nová Zruč (Baťov).  Jeden ze závodů začal vyrábět zprvu mužskou a ženskou obuv, později během války i bagančata. Válka všechny další plány překazila. Po roce1945 projekt usnul. V roce 1948 se rozhodlo o nové výrobě a  v roce 1953 byl zřízen v existujícíh provozech  národní podnik Sázavan a jeho hlavní činností byla výroba dětské obuvi.   Rok 1989 přinesl konec druhdy slavné výroby. Výroba pokračuje dál - v roce 1996 se začala vyrábět korková obuv, dále lehká pracovní obuv, dětské boty pod značou Essi. Následovníkem Sázavanu je Sávavan Product. 

 Převážnou část existence Sázavanu byla korespondence vyplácena výplatním strojem Postalia, vzhled byl převážně stejný. Sbírkové rozmezí udává období: - 2/72 - 10/79 - . Označení uživatele obsahovalo název, označení, domicil. ale i "hrdý titul Nositel Řádu práce".

V roce 1984 uživatel používal příležitostný výplatní otisk s heslem: Dětem to nejlepší - kvalitní obuv. Připomínal rok 1939 - rok založení a dobu ecxistence - 45 let (1939 - 1984). V označení se objevuje i nevýrazné logo podniku.

 

sazavan 002     sazavan 001