GLOSA K VĚCI

V 70. letech minulého století se v Československu oživil mohutnou měrou zájem o sběratelství výplatních otisků, zejména (z pochopitelných důvodů) otisků z území Československa. Toto oživení navázalo na organizované sběratelství ve 30. letech, kdy péčí Jaroslava Lešetického se činila Stolní společnost sběratelů příležitostných razítek a frankotypů. Je zcela jasné a logické, že se většina sběratelů, ale i nově vzniklá sekce otisků výplatních strojů při KPHC SČSF vedená dr. Miroslavem Bouškou, soustředila na jednotlivé časové a územní  celky československých výplatních otisků. Tomuto hledisku se podřídil i badatelský a katalogizační cíl. Výsledkem byly katalogy či seznamy nebo databáze, které mapovaly jednotlivé úseky vytvořené v historii Československa - 1. republika, Protektorát Čechy a Morava, zabraná území, 3. republika a 4. republika. Do dneška jsou jednotlivci i skupinky sběratelů vedeni tímto způsobem při sbírání. Ve své době měla tato koncepce jasný  a vyhraněný cíl - zmapovat jednotlivé úseky období klasického (1926 - 1946), ale i nového (1946 - 1989). Netříštit přístupy, nerozmělňovat informace, postihnout co možná nejvíce typů, podtypů, variant toho či onoho období. Vždyť ta období tvořila uzavřený celek daný politickými a státoprávními důvody. Této koncepce se drželi i zahraniční sběratelé zejména z Německa, USA, Švýcarska, Śvédska a Itálie. Konečně tuto koncepci jsme zvolil s přítelem Robertem Di Casolou při zpracování a vydání našich společných katalogů Československa.

 

Čas poskočil a my jsme o něco  starší a zkušenější. Navíc máme z čeho vycházet.Ted nastala doba, aby se začalo uvažovat o scelení jednotlivých období. Bohužel část území patřila pod jinou správu než československou či protektorátní, To bylo v letech 1938 - 1945 a bylo to období říšské orlice, nikoliv větrné růžice. Přesto se dají tyto okolnosti překonat a vytvořit časové a věcné řady otisků, i když se vytvoří časová řada různorodosti. Domnívám se, že to není na škodu. Při průniku do archivů a studiu sběratelství 30. a 40. let jsem narazil na sbírku Richarda Scholzeho z německé části Československa, jinak člena Stolní společnosti. Tento sběratel vytvořil jeden z prvních přehledů tohoto typu . Na jedno místo či na jeden list soustředil otisky československého a  říšského vzoru stejného uživatele. A není to špatný přístup.

 

Před několika dny jsem dostal tři listy ze sbírky českého sběratele   Pavla Koťátka, který doplňuje údaji a obrázky otisků ze své sbírky mé seriály o zkratkách, kresbách, zkratkových spojení a reklamních textech různých období. K jedné své zprávě přiložil tři listy ze své sbírky, kde u stejného uživatele (či jeho předchůdvců nebo následníků) sestavil přehled otisků z různých časových období a různých státoprávních celků. Dle mého názoru je doba na takové řazení sbírky. Poskočili jsme o jeden level nahoru. Přehledy jsou historicky i poštovně historicky, ale i odborně velmi prospěšné. Bylo by určitě dobré, aby se další badatelství či katalogizování otisků z území Československa touto cetsou ubíralo. Vřele ji doporučuji. Klade velké nároky na znlosti sběratelů, a to nejen z oblasti či ze světa výplatních tsrojů a otisků. Je potřeba si najít cestu do archivů a přesně určovat uživatele. Někdy to je více než obtížné. Přímo detektivní práce.

Pavel Koťátko mi předložil čtyři listy několika uživatelů s různými dohlédacími poštami (tím i různými domicily uživatelů). Posloupnost otisků se nemusí shodovat.

Pavel Koťátko předložil i údaje ze své sbírky k již otištěným příspěvkům v seriálech( "Ve znamení...."). Ty postupně přidávám k existujícím údajům s uvedením zdroje informací.

Jde o sběratelský pokus o třídění. A sběratelství je plné pokusů. Sběratel dodává, že všechny otisky má na celistvostech. To na vysvětlenou, aby nevznikl dojem, že se jedná o výstřižky, které naše sběratelství znehodnocují. Je to zajímavý způsob, přesto si myslím, že řada otisků by měla být sestavena či tříděna podle jediného hlediska - poštovně historického, tedy podle jedné pošty, další pošta může být připojena zvlášť.

 

Koťátko 001     Koťatko 001     Koťatko 002

 

BUMBUM