Občas se vyskytne záhada či rébus. 

Jako například v případě výplatního otisku ze stroje Francotyp, sběratelsky označeného: FR 8h - 4m (ov) - 2km.

Na první pohled vypadá jako poštovní. Bližší pohled sběratele znejistí - v otisku je číslo počitadla. U otisku vlevo červené razítko FERONA PRAHA/národní podnik/Černokostelecká 262, Praha 10 - Malešice./(160).. A vyvstane otázka: jedná se o komerční (firemní) anebo poštovní výplatní otisk?

Víme, že poštovní otisky až na velké výjimky (snad dva doposud známé případy)  n e m ě l y  poštovní otisky v sobě číslo počitadla. To bylo privilegium komerčních otisků anebo jak se říkalo dříve za socialismu otisk podniků, institucí a organizací. Možné je však  vše.

Problémem je, že ve sbírce zatím nemám další otisky, které by dosvědčily, zda se jedná o poštovní či komerční otisk. Bohužel nemám ani otisky Ferony s dohlédací poštou 108. To vše přinese čas.  Pomohly iby i očití svědci, ať již na poště 108 tak v podniku Ferona. Stačí najít otisk uživatele FERONA před anebo po datu s označením mezi denním a výplatním razítkem - to řekne hodně.

Zatím bez konkrétního a definitivního závěru. Zatím se přikláním ke komerčnímu (otisku s vypadlým označením oprávněného uživatele) ....

Otisk zvaný záhada:

 

praha 108 001