Tam, kde se výplatní otisky sžily s poštovním provozem a usnadnily zrychlení a zpřesnění poštovních operací, se vytvořily skupinky sběratelů výplatních otisků. Většinou vešly ve známost ve světě, někdy však zůstaly utajeny.

V okolí naší republiky jsou tyto entity více méně známé a řada sběratelů s jejich členy udržuje spojení a vztahy, Polsko nám dlouho unikalo.

Letos jsme se dozvěděli zajímavý fakt - v Lodži existuje již více jak 50 let Klub sběratelů mechanických otisků Frankotyp Tadeusze Hampla. Vydává i zpravodaj pod názvem Frankownica. Založen byl v roce 1969 a v roce 2019 oslavil 50 let existence. Její členové jsou i aktivní ve tvorbě apoužití výplatních otisků. V Polsku je známý pod názvem Klub Frankotyp, i když se členové  nezabývají jen sbírání otisků této osustavy.

Nezbývá než popřát dlouhá léta a hodně sběratelských úspěchů a zážitků jejím členům.

 polsko 001

 

Na závěr několik informací od výplatních otiscích Polska

První výplatní otisky se zde objevily v roce 1927, existují i otsiky s daty z roku 1926.  Výplatní razítka zajímavého tvaru obsahovaly polskou orlici a název POCZTA POLSKA, později bylo ounačení jen POLSKA.  Sběratelé se věnují sběratelskví jedenáctí skupin výplatních otisků. Jaké soustavy se v Polsku objevily:  První soustavou byly stroje firmy Universal "Midget", dalšími soustavyami byl pestrý mix strojů a jejich modelů:  UKA, Francotyp B, A, C, Francotyp A6000,  Hasler F 88 a Mailmaster, Satas, Stas "Rotary", Postalia Junior, Postalia, Frama, Krag, Pitney Bowes, Universal MV, Satas R, Satas Baby, Camp, sovětský Perm, Existuje i velmi pestrý mix výplatní otisků  na místě výplatních razítek. Poslko je významnou výplatně otiskářskou sběratelskou relací.

Otisky mají i zajímavosti - od roku 1945 Gdaňsk (Danzig), během německé olkupace výplatní razítka nesly název Gneral - Gouvernement a německou orlici.

 

Ukázka současných otisků:

 

polsko 003     polsko 002