Osobní archiv (13)

 

Václav Nebeský, vzácná osobnost české a československé poštovní historie, který mne přivedl do světa poštovní historie a na mnoho let ukotvil v rámci specializovaného klubu (00-15) a komise poštovní historie a celin. A nebyl jsem sám.

Coby čestný předseda SČSF byl i jedním z kmotrů našeho prvního katalogizačního pokusu v oblasti výplatních otisků  časopise Filatelie, který jsme spáchali společně s dr. Miroslavem Bouškou. Bez něj a několika dalších titánů české poštovní historie včetně celé redakce, kterým děkuji ve svých vzpomínkových knihách a i na tomto místě, by tak obsáhlý katalog (či později katalogy) ve Filatelii nespatřil světlo světa.

 

Část mého archivu obsahuje i doklady, které vztahují k osobnostem filatelistického a poštovně historického světa. Jsou připomínkou výjimečných oosbností a dokládají řadu skutečností.

Občasné zveřejnění zařazuji i do tohoto webového seriálu. Osobnosti si to zaslouží. Bohužel není zvykem v našich končinách uctívat osobnosti, které se o zasloužily o mnohé.

Dnešní osobností je Václav Nebeský, movens spiritus české a československé poštovní historie. Zasloužil se o prosazení poštovní historie a jejích oborů do naší filatelie.

Pečlivě si uchovávám všechny artefakty a dopisy tohoto vzácného člověka. Jedním z nich je jeho osobní dopis, kde popisuje jednu z kapitol vzniku poštovní historie u nás. Dopis doplňuji jeho fotografií. Dopis má vysokou historickou hodnotu.

Navíc krásně a krasopisně sepsaný a napsaný.

 

IMG 20231104 0039

 

 

 

IMG 20231104 0040