ESEJE

Eseje byly výplatními otisky anebo jejich některé části (často vyryté označení uživatele či denní razítko apod.), které nenabyly v době svého vzniku povolení k vyplácení zásilek. To se stalo tehdy, když povolení bylo získáno a tento otisk či jeho část byla poštovní správou uznána jako způsobilé vyplácet poštovní zásilky. V několika případech se toto v historii čs. poštovního otisku stalo, někdy byly okolnosti dost zamotané a docházelo k zajímavým situacím.

I eseje jsou tudíž součástí historie výplatního otisku z území Československa. Esej měla kolikrát životnost jen jediný den, jak to bylo v dnešní reprodukci a dostala tak charakter rarity, někdy i vzácné rarity.

Česká eskomptní banka z pražských Příkopy č. 10 byla šestým uživatelem v pořadí, který dostal od poštovní správy povolení (Věstník MPT č. 62 z 30. 23. 1926). Řetězec jejích otisků začal hned esejí.

Otisk firmou B. Jarolímek nabízeného stroje  byl ze stroje Anker s pořadovým číslem uprostřed (stejný stroj zakoupila později Pražská úvěrní banka v Praze). Štoček byl ryt do mědi a byly použity u dalších otisků.Tento otisk nebyl použit na zásilkách a stal se esejí. Jiný otisk s tímto datem není znám.

Datum eseje je 24. 11. 1926. Je reprodukovaná níže.

Po několika dnech došlo ke změně denního razítka (nově ryté, dohlédací pošta 25 zůstala). Tyto otisky v době 17. až 30. 12. 1926 zásilky již vyplácely. Poté se změnilo razítko na

 

ESEJ 10 001

PRAHA 1 a tento stroj vyplácel zásilky od 31. 12. 1926 do 5. 10. 1931. Další otisk ze stejném stroje reprodukuji pod esejí s tím, že byly vyryty nové iniciály do mosaze a začaly zásilky vyplácet od 6. 10. 1931. I takové řetězce jsou součástí historie výplatních otisků.

 

ESEJ 10 002