CELISTVOSTI V RARITY PŘETVOŘENÉ (27)
Pod pojmem "celistvosti" nejčastěji rozumíme celistvosti, které prošly poštou a jsou sběrateli uchovány jako takové, nejlépe zachovalé a věrohodné, vzniklé přirozeným způsobem. Jednoduše řečeno zásilka odeslaná odesilatelem, přepravená poštou či dalším subjektem poštovnictví a přijatá adresátem. Jinak neupravovaná sestřihem či doplňujícími poznámkami. Na rubu si někdy označuje vlastník svou příslušnost k celistvosti (razítkem), najdeme i poznámky katalogizační, které by měly být vyznačeny obyčejnou tužkou. Dále jsemou celistvosti vytvořené filatelisty, ty při vší úctě nejsou věrohodné poštovně historické doklady, i když mnohdy je nutno přijmout argument "tvůrce", že jinak by se nejčastějí razítka či nálepky nezachovaly vůbec.
Jak jsem řekl nejčastěji celistvosti jsou dopisy, pohledy, celiny. Mezi cleistvosti, i když někdy neprojdou poštou jsou i další doklady. Jsou to ústřižky poštovních poukázek (peněžních, balíkových a jiných), to jsou též hodnověrné či věrohodné poštovně historické doklady. Mezi celistvosti řadíme i výrobní, archivní či další karty či listy, které se celistvostí stávají otiskem poštovně historického prostředku - razítka výplatního otisku apod. Slouží jako doklad dokumentace a jsou někdy nutné k zahájení provozu. Našly by se zcela jistě i další doklady.
Dnes přináším do této rubriky výrobní kartu k výplatnímu stroji POSTALIA a jeho produktu - výplatnímu otisku, kterou výrobce nazývá kontrolní kartou. Zaznamenává kromě výplatního otisku s nulovou hodnotou (!) i další kontrolní údaje týkající se stroje (identifikační čísla stroje, náhonu aj.), kterou zaznamenal výrobní závod, a údaje o instalaci stroje (technici a pošta v místě provozu stroje). I tato celistvost, která neslouží přímo k přenosu zpráv od odesilatele k adresátovi, ale je nutná pro identifikaci a vyřešení nejasností spojených s provozem stroje. Proto patří do sbírky a měla by být uznávaná i při hodnocení soutěžních exponátů. Uživatelem je Velvyslanectví USA Praze, knihovna Amerického velvysnaectví (pozor tento subjekt měl v tomto období Československa několik výplatních strojů, většinou zn. Postalia, poznatelných podle různých podsubjektů, dohlédací pošta PRAHA 011).