Před 90 lety byla založena organizovaná  entita sběratelů příležitostných razítek a výplatních otisků, více jak šest let po zprovoznění prvních výplatních strojů v československém poštovním provozu (16. 9. 1926).

 

Název: Stolní společnost sběratelů příležitostných razítek a frankotypů

Iniciátor a zvolený předseda: Jaroslav Lešetický

Místo: Hotel Zlatá Husa, Václavské náměstí 839/7, Praha

Datum: 26. 12. 1932

Čas: 9 - 12 hodin

 

Stolní společnost se významně zasloužila o rozvoj tohoto nového sběratelského oboru v  Československu. Díky jejím členům se zachovala řada prvních a cenných výplatních otisků. První oficiální schůzka Stolní společnosti se konala brzo poté  - dne   5. 1. 1933. První přednáška v podání Alberta Jonáše o  denních razítkách výplatního otisku zazněla již v Grand restaurantu Karla Teissiga v Celetné 18 v Praze,

DSC00386      DSC00387 Fota: Ivan Leiš

 

Hotel Zlatá Husa byl zvolen jako místo setkání  pravděpodobně díky Albertu Jonášovi, jednoho z pozvaných na ustavující schůzi jako významného sběratele  propagátora tohoto oboru a jeho dobrým vztahům s majiteli hotelu.  Firma Matěj Blecha, u které arch. Albert Jonáš byl zaměstnán,  realizovala stavbu tohoto hotelu v roce 1908 - 1910, společně s hotelem Ambasador byl komplex dostavěn v roce 1920. Autorem byl známý architekt Emil Králíček, který též pracoval pro stavebního podnikatele Matěje Blechu.

Hotel umístěný v samém srdci Prahy byl svědkem řady významných událostí. Je chloubou pražské secese. Název hotelu je humorný - majitelka měla ošklivou dceru, i přes svůj věk stále zůstávala neprovdaná. Přezdívalo se jí "zlatá husa". Nikdy se neprovdala.