ASO ANDER A SYN OLOMOUC

Sláva rodiny Anderů se datuje od roku 1906, kdy si Josef Ander st.  otevřel krámek s drobným zbožím. Postupně se jehoobchodní činnost rozšiřovala až k obchodním domům a úspěšné obchodní společnosti. Na špičce rozkvětu firmy  bylo celkem 20 obchodních domů, z nichž některé i v zahraničí (Vídeň, Lima). Od Josefa Andera st, převzal firmu jeho nejstarší syn Josef Ander ml. Heslo "Šetři kasu, kupuj v ASU". V Československu zdomácnělo.

Úspěch na začátku, úspěch v průběhu existence obchodní společnosti, smutný konec v roce 1948 po znárodnění. 

Znárodnění přineslo konec úspěšné éry obchodních domů ASO (= Ander a syn  Olomouc).  Firma ASO Ander a syn byla přetvořena na závod a ten spadal pod národní podnik OBCHODNÍ DOMY, 

 

Čtyři celistvosti (u některých averz i reverz) zachytily situaci roku 1948.  Na první pohled nepoznáme změnu. Výplatní otisk stroje Francotyp byl neměnný s označením ve formě obchodního domu ASO. Ani potisky změnu nezachytily. Zde zůstal název firmy z roku 1933 ASO ANDER A SYN. Výplatní razítko změnilo svůj tvar na zoubkovaný obdélník. Jednokruhové denní razítko zůstalo.  Otisk byl sběratelsky FR 7h - 4m (ov) - 1k. Každopádně otisky byly svědky své doby a přinášejí řadu cenných informací sběratelům. 

Nemohly ale zachytit to, co se dělo v životě rodiny a firmy. Anderova rodina byla zbavena veškerého majetku. Anderova vila na Svatém Kopečku  byla zabavena a stala se z ní mateřská školka. Druhá manželka Josefa Andera ml. byla nasazena do Uranových dolů Jáchymov. Obchodní dům v Olomouci byl na začátku 70. let zbourán a nahrazen obchodním domem PRIOR.

Celistvosti s otiskem ASO Ander a syn Olomouc v období od 26. 10. 48 do 10. 1. 49.

 

Otisk s datem 26. 10. 1948

Potisk, na svou dobu ještě přesný a do značné míry smělý, je už v rozporu s gumovým razítkem na reverz.  Už jen tím, že právní forma subjektu je naprosto rozdílná.

 

ASO 001     ASO 004

 

 Otisk ze dne 3. 1. 49

 Potisk obálky  už je velmi úsporný, mizí obrázek obchodního domu, zůstal název ASO a kupodivu Ander a syn.

 

ASO 002      aso 1 001

 

Otisk s datem 10. 1. 49

Potisk na obálce je podstatně menší než dříve, i když stále uvádí původní název společnosti a její starou právní formu, když byla ještě v soukromých rukou.

 

ASO 003