NEJNOVĚJŠÍ PUBLIKACE
AUTOR: Pavel KOSATÍK
Název: Podnikání pod Davidovou hvězdou
Pojednání o:žiodvských podnikatelích 1 republiky : Bondy - Kolben - Popper - Petschek - Löw - Beer - Auerbach - Waldes - Reich -Tugendhat
Vydavatel: Nakladatelství Práh s. r. o. Praha 6 (www.prah.cz)
Rok vydání: 2024
Stran: 552
Vydání: první
Bohatě ilustrováno zajímavými obrázky, podobiznami a doklady.
8 kapitol
Dodatky: Poznámky a odkazy - Poděkování - Hlavní použité archivy - Literatura k jednotlivým kapitolám - Autoři fotografií - Jmenná rejstřík
Kniha o některých židovských rodinách, které významně a mnohdydost podstatně přispěly k rzkvětu a šíření dobrého jména 1. republiky. Příběhy židovských rodin jsou čtivé a poučné. Další úspěšný vlina československé poměry byly smeteny nacisty a posléze komunisty. Ke škodě celé republiky. Jak píše senátor prd. Jiří Drahoš:
"(Osudy) ukazují invenci, nápaditost a tvořivost našich tehdejších židovských spoluobčanů. Jednoltivé příběhy jsou psány velmi poutavě a čtou se jedním dechem".
Sběratelům výplatních otisků přibližují jejich uživatele (většina popisovaných osobností a rodin). Tím umocňují sběratelský příběh o životní osudy a sběratelství zkvalitňují a zatraktivňují.
Doplňuji výplatními otisky některých popisovaných osobností, jejichž firmy vlastnily a užívaly výplatní stroje.
WALDES
POPPER
LÖW - BEER
BULLETIN č. 345 /podzim 2024/.
Americká Společnost výplatních otisků (MSS - Meter Stamp Society) zaslala svým členům a předplatitelům nové číslo svého Bulletinu č. 345 (vychází od roku 1948).
Tentokrát ve dvou částech.
Nové číslo poskytuje velké množství zajímavých článků o amerických, ale i světových výplatních otiscích. Bohatě ilustrováno barevně, zpravodaj vychází v angličtině.
Ukázka z druhé části (studie Richarda C. Pecka o začátcích vyplácení výplatními stroji v Austrálii. Je součástí druhé části zpravodaje, která má 60 stran (!).
Ukázka z Databáze, část "Písmeno L" - ilustrační artefakt.
Otisk Československé pojišťovny Liberec (z roku 1951) v podobě averzu i reverzu celistvosti s dohlédací poštou LIBEREC 1.
POKUD ANO, pak jistě uvítáte průběžnou Databázi těchto výplatních otisků na tomto webu, jejichž hlavním znakem jsou výplatní otisky s výplatním razítkem ve tvaru zoubkovaného obdélníku (někdy též nazývaného jako pseudoznámkou).
Každou část tvoří otisky s dohlédacími poštami začínajícími na písmena české abecedy.K dnešku (17. 4. 2024) jsou na webu k nahlédnutí výplatní otisky s dohlédacímu poštami začínajícími na písmena A až L. Stran 55 (č. 522 - 577). V tomto bloku (příspěvek číslo 3953, první vklad dne 25. 3. 2024) je cca 275 otisků - pokud se zohlední časté výměny vročení, může jich být více.
V Databázi jsou základní výplatní otisky, průběžně je prováděna korekce s doplňováním.
POZOR! Databáze obsahuje jen komerční výplatní otisky (otisky pošt jsou pood samostatnou prací na tomto webu). Dříve jsme pojmenovali tyto otisky jako otisky podniků, institucí a organizací.
Na rozdíl od slovenských přátel, jsme šel a stále jdu cestou odlišení komerčních a poštovních výplatních tsrojů a jejich otisků.
V nejbližších dnech se začne zveřejňovat část s výplatními otisky podléhajícími dozoru dohlédacích pošt začínajícími na písmeno "M".
Hodně radosti při sbírání výplatních otisků Československa. Pokud tato Databáze bude nápomocna při sbírání, pak budu jen rád.
Základní vklad pod písmeno L dokončeno 23. 4. 2024.
Dne 23. 4. 2024 jsem otevřel bránu k otiskům s dohlédacími poštami začínajícími na M.
Autor
Společnost výplatních otisků (MSS) USA vydala pro své členy a předplatile v nedávných dnech svůj další elektronický zravodaj BULLETIN.
Nese číslo 343. Bulletin je vydáván od roku 1948. Nejprve v tištěné formě, poté jen elektronicky a v barvené mutaci.
Bulletin vychází v anglické verzi.
Co přináší číslo 343?.
Redaktor Dave Crotty nám připravil skutečně vynikající čtení, při kterém se dozvíme mnoho odborného, ale i o těch, kteří sbírají a udržují tutu entitu při životě.
Na úvod rád blahopřeji Davovi k získání velké zlaté medaile při The Great American Stamp Show 2023 za jeho exponát výplatních otisků.
Bohužel byl jediný, který na této výstavě vystavoval. Sešli se tam i členové MSS, ale bohužel jich bylo jen osm.
Na 34 stranách řadu studií, článků, informací.
Otvírákem je článek Miriam Condego(vé) o tématu Pinocchio na výplatních otiscích. Doplněno řado výplatních otisků
Tento zpravodaj prožil změnu a přiblížil několik významných sběratelů výplatních otisků. Na čestém místě zpravodaje je medailónek o Bobu Riceovi, členu MSS od roku 1971, významném publicistovi, sběrateli a vystavovateli.
Tyto články o tomto sběrateli, paní Joanně Lenz(ové) a Davu Clarkovi osobně vítám. Údaje o životě a sbírkách významných postav sběratelství jsou víc než přínosné a doplňují články o výplatně otisikářských artefaktech.
Pak je obsahem tohoto zpravodaje celá řada studií, z nichž mne zaujala vynikající práce francouzského sběratele Luca Guillarda o otiskcích ze strojů vyrobených ve Francii a použitých v zahraničí. Úžasná ráce s puncem originality.
Dále se dozvíme řadu informací o srbských/jugoslávských otiscích, amerických otikářských zajímavostech a i o tom, jak MSS hospodaří.
Dalším významným rysem je spříznění zpravodaje se životem Společnosti. Víme, co se děje, kdo Společnost řídí a kdo je členem této entity. Je nebývalý, který nám v našich končinách chybí.
Technika došla i do MSS, Stránka je věnovaná virtálnímu setkání několika sběratelů MSS na obrazovkách počítačů, iphonů a ipedů. Bylo nás 12. Bravo! Další virtuální meeting nás čeká 2. 3. 2024.
Titulka a několik ukázek z prezentovaného nedávno vydaného zpravodaje. Many thanks, Dave.
Slovenská filatelistická akadémia zařadila do své ediční činnosti VÝBĚR Z KRÁTKÝCH STUDIÍ, jejímiž autorem je známý slovenský poštovní historik Michal Kiššimon. Stál u zrodu Slovenského filatelistického vědeckého společenství, které se časem změnilo na Slovenskou filatelistickou akadémii. \pro slovenskou filatelii a poštovní historii vykonal mnoho záslužných činů - viz přiložená zadní strana zmíněné brožůry. Jeho další počiny bohužel převrvala smrt.
Zveřejňuji titulku zmíněné boržůry, poslední stránku s krátkým životopisem Michala Kiššimona, čtyři stránky z brožůry a přehled publikací vydaných Slovenskou filatelistickou akadémií (SFA).
31. publikace SFA, rok vydání 2023, náklad 60 kusů, sestavil a redakčně upravil Ivan Tvrdý, měkká vazba, 100 stran.
Bericht číslo 93 (2023. 39. ročník), zpravodaj neměcké Badatelské společnosti výplatních otisků (ARGE BDP) vyšel před vánoci 2023.
Jako obvykle jeho 75 stran včetně kvalitních ilustracíá přináší mnoho studií a zajímavostí zze světa výplatních otisků, především německého prostoru. Jeho redaktor Michael Engelhardt odvel opět vysoce profesionální práci.
Co najdeme v tomto zpravodaji?
První dva úvodní články se věnují zástupcům výplatních strojů Francotyp na území Německa. První se zabývá několika zástupci v bývalé sovětské zóně (stav srpen 1945) a druhý firmou R. Zocher v Drážďanech. Oba články z pera renomovaného sběratele Bernharda Brunnera.
Dalčí článek autora Hanse - Petera Lawatsche popisuje otisky Francotyp EFS 200/3000.
Článek čestného předsedy FG Hanse - Joachima Förstera přináší zajímavosti modelu Francotyp TMR (elektrický pohon) u nás spíše známého pod názvem Taxograph.
Stejný autor otiskuje i druhý svůj článek o otiscích Postalia na výplatních proužcích.
Velkou peckou je příspěvek Bernharda Brunnera strojích model C (Cc) Francotyp. Klade si otázku, kolik bylo těchto strojů a odpvídá si na archivních podkladech. Německému Francotypu můžeme uchované archiválie jen závidět. V této souvislosti: kdepak jsou archivní podklady firmy B. Jarolímek?
Hans - Joachim Förtsre přispěl i dalším článkem na tíma "výplatní tsroje pro formuláře výrobce fy. FRIMA).
I jiným než poštovním účelům je věnován článek z pera Christiana Dornise. Týká se výplatních tsrojů použitých k jiným účelům než k poštovním (zde soudní platby).
Pozicím přídavných poznámek na otiscích se věnuje článek Hanse - Joachima Förstera.
Razítko o zaplacení poplatku píše ve svém dalším článku stejný autor.
Daší články jsou již mixem různých témat - francouzských otisků (autor Hans - Peter Lawatsch). německých otisků (označení prodsuktu otisků u nových modrých otisků), otisků Belgického Konga (Hans - Joachim Förster), organizace německé (pošty (redaktor). Hutné materiály doplňuje mix zpráv, krátké zprávy, obrázky otisků ze sbírek různých sběratelů.
Několik ukázek - titulka a výběr z textu.
Kronika třetí republiky autora Jiřího Padevěta vyšla v nakladatelstv Academia Praha před několika rýdny.
Odkrývá čtyři roky 3. republiky: 1945, 1946, 1947 a 1948 den za dnem. Věrně dokumentuje události v Československu v období od května 1945 o února 1948 a unikátním způsobem nás vnáší do atmosféry této poválečné doby. Stručně, jasně, výstižně. Pozornost autor věnoval nejen politickým událostem, ale i k počinům, které se vypořádavaly s dědictvím po německé okupaci. Autor zařadil i řadu prezidentských dekretů a dalších právních úprav z té doby.
Počet stran 399. Vydání první. náklad neuveden.
Stručná osnova: boj o moc - dekrety - vyhánění - retribuce - znárodňování.
Výborná pomůcka pro poštovní historiky, kteří se zajímají o toto období, i když přímo legislativní počiny poštovní správy nejsou uvedeny.
Kroniku den pod dni doplňují: prameny a literatura - zdroje vyobrazení ilustrací a - jmenný rejstřík - místní rejstřík - věcný rejstřík - poděkování .- rsumé v němčině a angličtině.
V knihovničkách již máme předchozí dvě publikace Jiřího Padevěta - Kroniku 2. republiky a Kroniku protektorátu.
150. číslo ZPRAVODAJE POSTILIÓN (4/2023)
Českomoravské společnosti pro poštovní historii při Svazu českých filatelistů vyšlo v listopadu 2023.
Zpravodaj Postilión byl založen v rámci tehdejší Komise poštovní historie a celin SČSF v roce 1986 jako federální tiskovina pro národní komise poštovní hostorie a celin, federální sekce, pracovní a odborné skupiny navázal na předchozí ústřední zpravodaje této komise (Zpravodaj specializovaných oborů, Zpravodaj Komise poštovní historie a celin a Poštovní historie). Redaktor zpravodaje: Lubor Kunc (
150. číslo
16 stran, náklad neuveden,
Přílohy: Polní pošty, redaktor Leoš Bártík (
Obsah:
- České poštovně historické zpravodajství (I. Leiš),
- Pra-personalizované známka (L. Kunc),
- Podání dopisů - jednoduchá záležitost? (J. Kratochvíl).
- Sto let od německé hyperinflace 1923 (L. Kunc),
- Poštiovně historická výročí roku 1923 (L. Kunc),
- Vnuk Bedřicha Smetany (M. Vostatek),
- Nekrolog k úmrtí RNDr. Miroslava Vostatka
- Zásilky Poste Restante (L. Kunc),
- Karel Hujer: pohledniceš z říše jvězd ( T. Duchoň)
- Dárek pro členy ČMSPH (L. Kunc)
- + několik krátkých oznámení.
Je obdivuhodné, že tento zpravodaj vychází tolik let (37 let po názvem Postilión, když připočteme léta před Postiliónem, pak je to již víc e jak 50 let - první zpravodaj poštovních historiků na celostátní úrovni začal vycházet u nás pravidelně v roce 1970 s několika cyklostylovanými oběžníky před tímto rokem).
Díky všem tvůrcům a čtenářům.
Strana 1 z 5