HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pátek, 03 březen 2023

KOUZLO CELISTVOSTÍ (32) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVIZE STUDIO OSTRAVA

V 80. letech se pokoušel dostat na československý poštovní trh švédsko - norský výrobce výplatních strojů Lindaco - Krag. Stroje tohoto výrobce v počtu dva byly podmínečně ponechány po prezentaci v Česjkoslovensku  a sloužily na čas našemu poštovnímu provozu.

Jeden v komerčním provozu (otisk Československé televize) a jeden v poštovním provozu na jedné z brněnských pošt (zde bez využití přídavného označené v jiné barvy než je denní a výplatní razítko). 

Charakteristickým rysem pro tyto stroje je možnost dvoubarevného tisku. To bylo využito jen u jednoho československého uživatele. 

 

Otisk ze dne 1. 4. 82

Fialovo - červený výplatní otisk.

Unikátní otisk (RR).

 

lindaco 003

 

Na dokreslení přikládám ještě výplatní otisk této firmy, který sloužil nejen jako reklamní, ale jako předváděcí otisk pro československou poštu. Domicil pošty zkusmo PRAHA 75, hodnota smyšlená, označení propaguje výplatní tstoje kRAG norské provenience. Prezentováno obchodním oddělením spřátelené švédské firmy Lindaco.

Otisk ze dne 8. 9. 72.

Pořízen pravděpodobně při reklamní a předváděcí akci na Brněnském veletrhu (?). 

I tento otisk je svým způsobem raritním a pro specializovaného sběratele velmi cenným ve sbírce (R).  

 

lindaco 002

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (267) - OKRESNÍ NÁRODNÍ VÝBOR V PÍSKU

Velkou skupinou uživatelů výplatních strojů byly správní subjekty státu - místní, městské, okresní, krajské národní výbory. Až na výjimky to byly otisky nudné, monotónní, skládající se jen z textu. Byly čestné výjimky. I u těchto strojů se vyskytly zajímavosrti a tyto otisky jsou po právu v zorném poli sběratelů. 

 

Okresní národní výbor v Písku

Dohlédací a podací pošta PÍSEK 1

Tento subjekt používal výplatní stroje Postalia.

U časové řady otisků tohoto subjektu se vyskytly dvě sběratelské pecky, které uvítají zejména specializovaní sběratelé.

Případy dost výjimečné v historii čs. výplatního otisku - najednou vypadlé označení a větší část denního razítka a neobvyklá a chybná  poloha desetinné tečky za prvním písmenem hodnoty.

Přeji sběratelské potěšení. 

 

 

Otisk ze dne 3. 5. 78

Vysoké číslice data, be desetinné tečky ve výplatním razítku.

 

ONV pisek 001

 

Otisk ze dne 17. 11. 78

Otisk či spíše torzo otisku s vypadlým označením uživatele a s vypadlými  stálými částmi denního razítka. Bez desetinné tečky. 

 razantní zvětšení

 ONV pisek 002

 

 

 

Otisk ze dne 3.  4.  83

Nízké a oblé číslice data, nové denní razítko se silnými můstky a vsazeným PSČ pošty, nové označení, bez desetinné tečky ve výplatní hodnotě.  

 

ONV pisek 003

 

Otisk s datem 3. 5. 84

Vysoké a štíhlé číslice data, křížek v dolním mezikruží, nové označení, desetinná tečka na chybném místě - za první číslicí místo za druhou (zatím jediný případ vˇ tomto sledovaném období - R)., silné můstky.

 

ONV pisek 004

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS