HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 29 prosinec 2022

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

ALWYN COURT NYC

ALWYN COURT - THE ALWYN

bytový dům ma 170 West 58th Street na jihovýchodním roku Sedmé avenue ve čtvrti Midtown Manhattan. 

Vystavěn v letech 1907 - 1908. Otevřen v roce 1910. Styl francouzská renesance. Dům má 13 pater. Terakotová výzdoba fasády ve stylu Františka I. Osmihranné nádvoří. Výzdoba po celé fasádě. Jméno po Alwynu Ball Jr, jednoho z developerů této budovy.

V domě je známý kaviárový bar PETROSSIAN.  

 

alwyn 005     alwyn 002     alwyn 001alwyn 003     alwyn 004     alwyn 006

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (234) - ÚSTŘEDNÍ SVAZ PRŮMYSLU (ÚSČP)

Ve 40. letech existoval v Československu Ústřední svaz průmyslu a v jeho rámci celá řada skupin zabývajících se různými úseky činnosti průmyslových subjektů.  Např. Účelová skupina provozovatelů neživnostenské silniční dopravy. Tyto subjekty používaly výplatní stroj uživatele Ústřední svaz průmyslu, který měl mezi denním a výplatním razítkem jen zkratku Ú S Č P = Ústřední Svaz Českého Průmyslu.

Zde natištěná uživatelova obálka pomohla k určení majitele stroje. Sbírka dokládá další dat:a- - 4/48 - 5/49 - . 

 

Otisk s datem 2. 8. 48, otisk sběratelsky - FR 8 - 0 - 4m (g) - 1k, dohlédací pošta PRAHA 1. Stroj byl poskytnut uživateli z reparací (německý stroj, který sloužil na zabraných územích). Zajímavé je výplatní znaménko - plná velká tečka. před hodnotou. 

 

uscp 002

Číst dál...

KOUZLO CELISTVOSTÍ (15)

Celistvost vyplacená výplatním strojem uživatele LUSTRY Kamenický Šenov a jeho příležitostným výplatním otiskem kromě otisku byla ošperkovaná provizorní R- nálepkou, kterou vytvořila pošta 471 14 KAMENICKÝ ŠENOV při nedostatku tištěných r. nálepek. Provizorní R- nálepka byla vytvořena umový razítkem se zkráceným názvem pošty KAM. ŠENOV. Číslo zásilky bylo dolněno ručně modoru propiskou a celé to bylo zarámované do červeného obdélníčku. 

 

I výplatní otisk, bohužel nekvalitní, byl zajímavý. Byl příležitostný a připomínal  na zobrazené celistvosti dne  8. 11. 1976 výročí 1724 - 1974, dva roky roky po něm.  

 

lustry 005

 

 

Aby čtenář a sběratel nebyl ochuzen o výpatní otisky uživatele LUSTRY, reprodukuji dva otisky - jednak čitelný příležitostný otisk z roku výročí 1964 (druhý otisk níže) a jednak otisk, který byl před ním  - 27. 9. 1973.

 

lustry 006  

Číst dál...

VYŠLA OBNOVENÁ TRADICE Č. 66

Vánoční pošta pošta doručila pod stromeček další číslo periodika OBNOVENÁ TRADICE č. 66 (XXXIII. ročník)  který dvakrát ročně vydává Historický spolek Schwarzenberg. I tentokrát přináší tato publikace řadu zajímavých článků a informací. Je významným činitelem pro Spolek a pomáhá udržovat své členy pohromadě. Publikace má 64 stran (+ 4 strany obalu), je bohatě ilustrována a u historických článků má zdroje a prameny informací. 

Současné číslo obsahuje 27 příspěvků, z nichž první dva nosné píší o Knížeti Janu Nepomuku I. ze Schwarzenbergu 1742 - (1789) - 2022 a následující po něm podává detailní přehled manželek a dětí českokrumlovských knížat ze Schwarzenbergu.   Další články jsou uvedeny na ilustraci pod tímto článkem.

Dále zveřejnuji další ukázky této reprezentativní a přínosné publikace včetně blahopřání členů Spolku J. J. Karlu Janu Nepomuku, knížeti ze Schwarzenbergu, vévodovi Krumlovskému k jeho 85. narozeninám, kterých se dožil dne 10. 12. 2022. 

 schwarz 001     schwarz 002     schwarz 003          schwarz 005

 Příští číslo vyjde v červnu roku 2023.

 

 

Číst dál...

ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ (13) - PRODEBA

Změna společenského řádu v roce 1948 měla za následek zmizení dřívějších uživatelů, kteří vlastnili soukromé firmy a vznik nových - socialistických  - subjektů. Po roce 1948 se objevila celá řada novýc hhospoářských, společenských a kulturních institucí buď s předlouhými názvy, kde se vystihlo vše, o subjekt obnášel, anebo se vytvořila zkráceniny těchto názvů. 

Jedním z takových subjektů - uživatelů výplatních strojů byl subjekt PRODEBA, o kterém nelze zjistit nic bližšího. Ani archivy ani internet nevydal svědectví. Poštovní a právní archivy jakbysmet. Celistvost, i když je zachovalá, neříká nic jiného než o otisku a o názvu uživatele. 

Známe jen název, pravděpodobně zkráceninu názvu vytvořenou hezkým psacím písmem a dále vzhled výplatního otisku, který sběratelsky označujeme FR áh - 4m (ov ) - 1k. Datum otisku 5. 8. 48. 

Nevzpomínám si, že by se v té době rodiče zmínili o někom, kdo by nesl takový název. Ví někdo více? Pokud ano, prosím odpověď na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Za každý identifikační detail budu rád. 

Zatím otisk a uživatel zůstavají nejen zapomenutí a zaniklí, ale i nezjistitelní. 

 

 prodeba 001

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS