BALÍKOVÝ VÝPLATNÍ STROJ FRANCOTYP
Výplatní stroje byly zavedeny na přepážky československých pošt koncem roku 1946. V průběhu oku 1947 vznikla v poštovních kruzích myšlenka použít výplatní stroje pro příjem balíků. To vedlo k dovozu nových modelů výplatních strojů, jejichž konstrukční uspořádání by umožňovalo orážení poštovních průvodek na dvou místech. Levé denní razítko ze dvou by oráželo díl průvodky určený pro adresáta a pravé denná razítko díl pro výplatné (v tiskopise se uvádělo "zde nalepí odesilatel výplatní známky").
Od myšlenky nebylo daleko k realizaci tohoto racionálního nápadu. Rozhodnutí padlo na klasického výrobce výplatních strojů - firmu Francotyp GmbH . Na přání čs. poštovní správy vznikly stroje se dvěma denními razítky. Ty měly dvoukruhový tvar bez můstků (první rozhodnutí čs. pošty, druhé přišlo záhy s tím, že přibyly do dvoukruhového denního razítka můstky). Čs. pošta opustila i dřívější požadavek mít ve výplatnívch otiscích na místě data jen arabské číslice. Nově v řádu měsíců se objevily římské číslice.
Vznikl nový podtyp výplatního otisku, který se označuje jako FR - BAL - 3m (4m, 5m) se vzdálenostmi: Balíkové výplatní stroje s těmito otisky byly různé modely C. Firma Francotyp,u většiny strojů zachovala dřívější požadavek čs. poštovní správy - dodávat stroje se speciálně vyvinutými československými výplatními číslicemi.
- levé a pravé denní razítka - 77 mm,
- pravé denní razítko - výplatní razítko - 42 mm - 44 mm .
Obě vzdálenosti s individuální tolerancí.
Postupem doby se výplatné těmito stroji objevilo i na listovních zásilkách. Docházelo tak k paradoxům, že na listovní zásilce se objevila dvě denní razítka, což laikovi mohlo být nepochopitelné.
Důležité je, že sběratelská obec dostala nový podtyp výplatního otisku. Současně však se ní přidružila záhada, o jaký stroj se jedná. V novém období Československa se objevily i stroj Francotyp se vzdáleností 4 cm (+-) mezi denním a výplatní razítkem. Jelikož se na útržcích poštovních poukázek, které se dostalymezi sběratele, objevovala torza vzniklá z balíkových výplatních strojů (jen pravé denní razítko a výplatní razítko), často i badatelé jsou na rozpacích, o jaký stroj se jedná. Zda o balíkový se dvěma razítky FR - BAL anebo o stroj FR 4. Často je třeba zapojit detektivní smysly a určit, o jaký stroj a otisk se jedná. Často pomáhají náhody anebo štěstí při zskání několika otisků z jedné pošty.
STROJ NA POŠTĚ BYSTRÉ U POLIČKY
Jednou z pošt, které nejčastěji jako svůj první stroj dostaly právě popisovaný balíkový výplatní, byla i pošta BYSTRÉ U POLIČKY.
Město Bystré (německy Bistrau) leží 12km od Poličky na východním okraji Čech v okrese Svitavy v Pardubickém kraji. Historické msto. jehož dějiny se tačaly odvíjet okolo roku 1200 (první zmínka).
Bysterská pošta dostala jako svůj první výplatní stroj právě teto model stroje Francotyp na podání balíkových záslek (model C, číslo stroje 37528). Stroj byl uveden do provozu dne 14. IV. 1955.
Otisk s datem 14. IV. 55 (Otisk 1. dne) - první bysterský poštovní výplatní otisk (R)

Poštou prošlá poukázka s otiskem ze dne 29. VIII 67 na poštovní poukázce (s viditelnou stopou levého denního razítka - jedna ze stop při detektivním bádání, o jaký stroj se jedná)
