HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - středa, 14 prosinec 2022

KOUZLO CELISTVOSTÍ (12)

Další kouzelnou a pro mne vzácnou celistvostí, která je ozdobou mé sbírky, je celistvost vyplacená otiskem stroje Pitney - Bowes  dne 12. 6. 1973 adresovaná dr. Karlu Všetečkovi. 

Celistvost jednak obsahuje  otisk, který je značně neobvyklý a v rozporu s poštovními předpisy či normou pro výplatní otisky a razítka (neobsahuje název státu ve výplatním razítku, denní razítko je bez můstků, dělá reklamu cizímu subjektu), jednak je adresována vzácnému člověku - dr. Karlu Všetečkovi, který byl jedním z československých sběratelů výplatních otisků a poštovní historie.Zasloužil se zejména o rozvoj sběratelského oboru výplatních otisků. Pracoval v komisi specializovaných oborů SČF, byl tahounem tehdejšího Zpravodaje KSO a hlavně díky jemu se zachoval exponát arch. Alberta Jonáše. Dr. K. Všetečka jej nějaký čas  po smrti A. Jonáše opatroval jako oko v hlavě a poté jej díky svým kontaktům v Poštovním muzeu v Praze daroval podle přání tvůrce exponátu této instituci. Kromě těchto předností se věnoval poštovním razítkům Prahy a jeho exponát je vystaven v dolní místnosti Poštovního muzea. 

 

vsetecka 001

 

 

Dr. Karel Všetečka je mezi dvanácti ctěnými sběratelskými legendami, které jsem zařadil do mé knihy "Stoletá historie" vydané v roce 2021 a které vydupali obor výplatních otisků z prachu filatelistického opovržení.   Tato celistvost je uvedena na čestném místě knihy v kapitole "Sběratelské legendy". 

Mj příspěvek o dr. Karlu Všetečkovi a popis jeho exponátu o razítkách Prahy je čtvrtým nejčtenějším a nejpopulárnějším příspěvkem mého webu. 

Číst dál...

ZVLÁŠTNÍ DRUHY PŘEPRAVY ZÁSILEK A ARMÁDNÍ MUZEUM PRAHA

Zvláštní přeprava poštovních zásilek

Poštovní historie kromě jiných oborů a směrů se zabývá i přepravou poštovních zásilek za zvláštních okolností a událostí jakými jsou např. války, konflikty apod. V prvé řadě pod tuto kategorii poštovní historie patří polní a vojenské pošty (rakousko - uherské armády do roku 1914, manévrové pošty 1883 - 1913, pošta rakousko - uherské armády 1914 - 1918, čs. vojsk v zahraničí 1917 - 1920  -Francie, Itálie Rusko), Slovenská republika rad, Maďarská republika rad 1919, čs. armády 1919 - 20, mobilizace 1938, interbrigády, II. světová válka (Francie, Střední východ, Anglie, SSSR), Slovenské národní povstání, cizí armády na čs. území - SSSR, Rumunsko, atd., protektorátní vojsko,

Patří sem i zajatecká pošta - I. světová válka (zajatecké tábory na čs. území, ruští zajatci 1914 - 20, zajatci ostatních armád, problematika českých a slovenských vojáků v zajetí jako příslušníci rakousko - uherské armády, armády v různých územích (Rusko, Srbsko, Japonsko apod.), pošta čs. legionářů, internace a výměna zajatců a za II. světové války zajatecké tábory na čs. území, příslušníci našich národů v zajateckých táborech na Středním východě atd.

Důležitým oborem jsou i vězeňská pošta,  pošta koncentračních táborů a přeprava zásilek v nich.  Tento směr postihuje i cenzurní zásilky v nejrůznějších oborech jako jsou karanténní zásilky, celní kontrola či katastrofní zásilky. 

Nově se k oborům zvláštních druhů poštovních zásilek řadí u pošta našich vojsk v zahraničí ve 20. a 21. století na vojenských mírových  misích. 

 

 

 

Armádní muzeum Praha 

Nově rekonstruované Armádní muzeum v Praze s novými expozicemi slouží i  tomuto směru poštovní historie velmi záslužně. Je velkou pomocí badatelům a sběratelům poštovní historie a zejména směru přepravy zvláštních druhů zásilek. Svými informacemi, badatelskými závěry, exponáty. Přehled a detaily poskytují expozice Armádního muzea (viz níže) roztříděného do jednotlivých období. Na několika místech narazíme i na ukázky korespondence zvláštního druhu přepravy zásilek, i když poměrně vzácně.  

 

Armadni muzeum 001     armadni muzeum 002     armadni muzeum 003     armadni muzeum 004

 

 

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (224) - SPORTTURIST PRAHA

Cestovní kancelář SPORT TURIST po přestěhování z Dlouhé ulice 39 do Národní 33 v Praze I používal zpočátku výplatní stroj Francotyp, posléze přešel na provoz strojem Postalia.

Dohlédací pošta PRAHA 08, později 110 08 PRAHA 08

FRANCOTYP

FR 8 - 0 - 4m - 2k

Silné můstky, vysoké a štíhlé číslice data

Otisk 1. dne 01 3 71 (R)

sportturist 001

Poštou prošlá celistvost s otiskem ze dne 24. 6. 1974

sportturist 010

POSTALIA

Poštou prošlá celistvost s otiskem s datem 2. 2. 78. změna označení uživatele., zanesení PSČ do označení a do denního razítka. 

Stroj vyplácel v období: - 3/76 - 5/85 - 

sportturist 009

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

MEMPHIS, TN

Memphis je největší město státu Tennessee na jihozápadě tohoto státu. Leží na březích řeky Mississippi. město je pojmenováno po starogyptském městě Memfis. Město je psojeno s Martinem Lutherem KIngem (atentát) a Elvisem Presleyem sídlo v Gracelandu - viz příspěvek na tomto webu). 

 

 mem 001     mem 005      mem 006      mem 008     mem 002      mem 003     mem 004   mem 007

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS