HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 07 listopad 2022

ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ (7) - ZNOJEMSKÁ FRUTA N. P.

Výplatní otisk subjektu ZNOJEMSKÁ FRUTA Znojmo připomíná kdysi slavnou éru podniku, který vyráběl sterilované znojemské okurky, Znojemská Fruta byla závodem  č. 1 podniku FRUTA BRNO.

Uživatel používal k vyplácení svých zásilek výplatní stroje Francotyp,  model Bafra, otisk sběratelsky FR 8 - 0 - 3, (g) - 1k. Stroj pravděpodobně z reparací. Zajímavostmi jsou trojmístná výplatní hodnota bez  výplatního znaménka (gotické číslice) a dále jednokruhové denní razítko existující ještě v roce 1982 (nařízení o změně na dvoukruhové  bylo vydáno v roce 1946)

 

.fru 002

 

 

 

FRUTA BRNO

Připojuji též otisk mateřského podniku Fruta Brno, u kterého došlo k prouše mechanismu nastavující a tisknoucí výplatní hodnoru (chybotisk).  

fruta 005

 

 

 

.

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (210) -Závod slovenského národného povstania n. p. Žiar nad Hronom

Závod slovenského národného povstania n. p. v Žiarz nad Hronom  - závod na výrobu  a zpracování hliníku - se  začal budovat na Slovensku v roce 1961. Po privaritaci v 90. letech změnil název na ZSNP n.p.

Podnik používal zprvu výplatní stroj Francotyp s otiskem sběratelsky Fr 6h - 4m - 2km. Později nastal změna na výplatní stroj Postalia. Otisk vstoupil do dějin sběratelství výplatních otisků chybotiskem polohy PSČ. PSČ dohlédací pošty 965 01 bylo umístěno v rozporu s normou do dolní části mezikruží a nikoliv před název pošty. 

Subjekt používal k vyplácení svých zásilek několik otisků.

 

První otisk

Francotyp

FR 6h - 4m

Bez PSČ.

 

ziar 001

V 60. letech došlo ke změně číslic vročení.

Výplatní stroj začal jevit známky fyzického zatrání zejména v denním razítku a částčně i ve výplatním razítku. 

 

ziar 003

 

Druhý otisk

Francotyp

FR 6h - 4m

 

Změna denního razítka, změna označení oprávněného uživatele (s PSČ), výměna denního razítka, chybotisk v denním razítku - PSČ. Vyskytly se i chybotisky v datu (místo 83 - 63)

Stroj stále více jeví známky zastarání.

Po výměně denního razítka se v razítku vyskytl chybotisk - PSČ v dolní části mezikruží.

 

ziar 004

 

Třetí otisk

POSTALIA

Koncem 80. let se subjekt dočkal nového  a moderního výplatního stroje soustavy POSTALIA.

Došlo i ke změně dohlédací pošty - původně Žiar nad Hronom (i když zásilky zpracovávala pošta Ťuar nad Hronom 1), později Žiar nad Hronom 1.

Omlouvám se za nekvalitní výplatní otisk.

 

Žiar 001

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

PUTOVÁNÍ COLORADEM

COLORADO

osmý největší stát USA, pokud se týče rozlohy. V Unii od roku 1876. Název stát dostal po řece Colorado, která tímto státem protéká. Colorado se nachází v západním regionu USA a je obklopeno několika horskými státy.

 

colo 011     colo 002     colo 003        colo 007      colo 004     colo 005      colo 006     colo 008     colo 001     

Číst dál...

VÝPLATNÍ OTISKY POŠTY PRAHA 1 (12)

Na chvíli přerušuji lavinovitý tok informací o výplatních otiscích pošty PRAHA 1 a na žádost těch, kteří ještě nejsou zběhlí ve sběratelství výplatních otisků, přibližuji některé pojmy, které v generálním katalogu a typologické databázi používám.

Tento díl je určen především začátečníkům a generálním sběratelům, kteří se chtějí věnovat výplatním otiskům na hlubší - specializované - bázi. Vysvětlivky rozděluji na dvě části. Dnes se zaměřuji na výplatní razítko poštovních výplatních otisků. Otisky pošty PRAHA 1 jsou nejvhodnější. Tato pošta používala řadu výplatních strojů, zejména POSTALIA, a vyprodukovala hodně výplatních otiksů. Na nich lze ukázat, nač se specializovaný sběratel může soustředit.

V příštím pokračování se budu věnovat zajímavostem denního razítka poštovních výplatních otisků a poté se opět ponoříme do světa výplatních otisků pošt PRAHA 1 a dalších pošt.

pouceni 001      pouceni 004        pouceni 006     pouceni 007

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS