- Zveřejněno v ZÁLIBY
NA NÁVŠTĚVĚ U ČEROKIJŮ V SEVERNÍ KAROLÍNĚ
ČEROKIJOVÉ
ČEROKIJOVÉ
V roce 1936 si Unie obchodních cestujících a zástupců se sídlem Na Zbořenci č. 18 v Praze připomněla 30 let své existence. Díky tomu vznikl příležitostný výplatní otisk zaIi. republiky, kterých nebylo moc. Pokud byly bylo to hledané skvosty. Výročí bylo mezi 26. - 28. září 1936. Není jasné, zda otisk byl používán jen během těchto dní nebo i dříve a posléze.
Otisk 1. dne - 20. 8. 1936
Sběratelsky FR 8h - 4m - 1k
Nedávný objev tří otisků ze stroje, který používala firma TEERAG A.G. a nově socialistický národní podnik DEHTOCHEMA se zasloužil o pokračování části 8 - 1 do části 8 - 2 miniseriálu "Kouzlo celistvostí" v krátkém čase poté.
V první části jsem psal o otisku výplatního stroje firmy TEERAG A.G., nyní o otiscích z období od 17. 7. 1951 do 22. 11. 1961 o otiscích národního podniku Dehtochema se sídlem Ve smečkách 20 v Praze 1.
NOVÝ UŹIVATEL STROJE FRANCOTYP, otisk sběratelsky FR8 - h - 4m - 1k (pouději ... - 2km)
Tři podoby
Otisk s datem 17. 7. 1951
FR 8h - 4m - 1k
Velké výplatní znaménko (hvězdička o výšce 4 mm), oproti předchozí m otiskům změna uživatele (místo TEERAG nyní DEHTOCHEMA), název výrobku RUBEROID zůstal.
Otisk ze dne 14. 1. 1953
FR 8h - 4m - 1k
Výměna výplatního znaménka (nyní výška 3mm).
Otisk ze dne 22. 11. 1961
FR 8h - 4m - 2km
Změna denního razítka
Miniseriál je nekonečný. Mohl by mít název: "Uživatel se mění, RUBEROID zůstává".
ANDRÉ
V poválečném období se v Československu vyskytla společnost s ručením omezeným pod názvem ANDRÉ. Jako sídlo si zvolila Havířskou ulici 3 v Praze 1. Zabývala se knihami a časopisy ve světovém měřítku, jak to měla vepsáno do otisku, který reprodukuji níže. Tento otisk je produktem výplatního stroje Francotyp, sběratelsky FR 8h - 4m. - 2km. Předtím ani poté se ve světě otisků firma André neobjevila. Jedná se tedy zatím o jediný otisk tohoto uživatele. otisk byl otisknut na dopis do zahraničí dne 25. 2. 1949.
Otisk pravděpodobně vznikl v roce 1947 a měl již nově zavedený vzhled (dvoukruhové denní razítko s můstky a výplatní razítko ve tvaru zoubkovaného obdélníku). Dvoutruhový otisk se zavedl koncem roku 1946 bez můstků, Během roku 1947 se dodatečně rozhodlo o zavedení můstků podle německého vzoru. Denní razítko dvoukruhové s můstky v té době nebylo až tak běžné. I vzdálenost dvou kruhů 4 mm je zajímavá. Číslice data jsou též na první pohled odlišné od běžných číslic ostatních strojů.
Co je však naprosto atypické jsou dvě poslední číslice ve výplatním razítku (s velikostí vnitřního rámečku 25 x 21 mm), které mají vzhled dutých číslic. Těchto otisků by dalo spočítat na prstech jedné ruky.
Zajímavostí tohoto otisku je i právní statut "společnost s ručením omezeným" v roce 1949, kdy vše bylo od roku 1945 zestátněno, znárodněno a převedeno do stavu "národních podniků". Byly výjimky například u zahraničních firem se statutem afilací. Možná, že se jednalo o podobný případ.
Stopa společnosti André, podle názvu snad švýcarského původu či kapitálu, mizí po roce 1949 ...
Otisk zvětšen za účelem lepší čitelnosti.
\v roce 1865 byla ve Vídni založena zajišťovací společnost v pojišťovnictví společnost Rückversicehrungsgesellschaft SEKURITAS. Účelem bylo snadnější provádění zajišťovacích obchod v pojištění. Jakési pojištěníé v pojištění.
Sekuritas založila svou pobočku i v Praze se sídlem Václavské nám. 25, od roku 1931 Vodičkova ulice 20. Ta používala k vyplácení své korespondence výplatní stroj Francotyp, model Bafra 4 s horním číslem počitadla na základě schválení MPT Věstníkem č. 12 ze dne 10. 3. 1930. Mezi denní a výplatní razítko se zasadil štoček s jednoduchým označením SEKURITAS, které bylo provedeno dekorativně dutým písmem. Shodovalo se formou a obsahem se zapsaným označením této instituce. Otisk sběratelsky FR8 - H - 4m - 1k. Označení vydrželo i v dalším období Protektotátu Čechy a Morava beze změny (změny postihly denní a výplatní razítka v tomto období). Stopa končí s koncem Protektorátu. Otisk v poválečné době se zatím ve veřejném prostoru neobjevil.
Otisk 1. dne spatřil světlo světa za doby I. republiky dne 9. 5. 1930.
(sídlo bylo ještě na Václavském námstí 25)
Kromě povinných otisků pro potřeby pošty se první den pochopitelně vytvořily i suvenýrové celistvosti s otisky s nesmyslnou hodnotou (zde Kčs 50,-).
Otisk poštou prošlý na celistvosti s datem 10. 11. 1931
(nové sídlo ve Vodičkově ulici 20 - ke změnám otisku nemuselo dojít, pošta zůstala stejná, navíc označení neobsahovalo údaje ke změněa)
Jeden z mála otisků, které zůstaly\ stejné po mnoho let I. republiky.