- Zveřejněno v FILATELIE A POŠTOVNÍ HISTORIE
ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ (11) - HIKO DUCHCOV
Dnešní pohled se týká subjektu HIKO - závody (Hirsch a spol.), který v roce - 1947 - používal výplatní stroj Francotyp k vyplácení zásilek. Celistvost ukazuje výplatní otisk se sběratelským označením FR 8 - 0 - 3m (g) - 1k. Datum 23. 12. 47. Další z otisků zaniklých a zapomenutých. Tento otisk pod záznamem D 10 jsme uvedli s dr. M. Bouškou v Katalogu výplatních otisků z území Československa 1945 - 1948 (výplatní razítko ve tvaru motýlka).
Výplatní stroj si pořídil pravděpodobně nový majitel této firmy po německé arizaci po roce 1938 - firma K. J. Prasse, továrny na železné zboží, dětské vozíky a dřevěné zboží z Varnsdorfu (majitel firmy Franz Beer). Otisk s datem 6. 5. 45 uveden v Bouškově Katalogu výplatních otisků "Sudet" 1938 - 1945.Ilustrace převzata z této publikace níže, záznam Katalogu D 2.
Na označení vidíme postavu ženy tlačící kočárek s nápisem HIKO. V textu je i tento podnik zmíněn "vorm. Hikowerke Dux Sudetenland". Ten pak přešel po úpravě denního razítka z dvoukruhového s můstky na JEDNOKRUHOVÝ do majetku obnovené firmy Hiko v Duchcově.
HIKO - závody byly svého času největším výrobcem dětských kočárků v Československu (1938). Jak šel čas s touto firmou, kterou v roce 1904 založil židovskjý podnikatel Paul Hirsch v Trnovanech u Teplic (v rovr 1907 továrna přesídlila do Duchcova).
Kronika
1904
Paul Hirsch zakládá v Trnovanech u Teplic továrnu na výrobu železného zboží, dětských vozítek a dřevěného zboží . Společník jeho bratr Rudolf Hirsch.
1907
Firma se přemisťuje do Duchcova (do budovy bývakého cukrovaru)
1922
Paul Hirsch umírá, firmupřebírá jeho žena Irma Hirsch a řídí ji společně s bratrem P. Hirsche Rudolfem. Skladové vzorkové prostory v Praze (Václavské náměstí).
1927-1938
Firma úspěšně přihlašuje několik patentů na dětské kočárky (kočárek s košem, kočárek se sklopným krytem apod.)
1932
Patent na sněháky (cena dospělé 29 Kčs), dětské 24,5O) - šlágr v prodejně Rott.
1938
Firma největším výrobcem kočárků v Československu.
1938
Majitelé přemisťují sídlo firmy do Prahy -, vzniká firma "HIKO-závody, továrna na železné zboží se sídlem v Praze".
1938
Po odstoupení zabraných území továrna v Duchcově arizována a přidělena pod firmu Karl Jos. Prasse, továrna na železné zboží, dětské vozíky adřevěné zboží Vransdorf (majitel firmy Franz Beer).
1938
Rodina majitelů emigruje do Palestiny.
1945
Subjekt pod národní správou (správce František Mašek).
1946
Irma Hirsch žádá o navrácení arizovaného a národního majetku - marně.
1948
Znárodnění. Vytvořen podnik RADOVAN Mělník, pod který továrna v Duchcově spadá společně s několika dalšími továrnami podobného zaměření. Celkem 13 podniků včetně HIKO-zavodů. Ústřední prodejna ve Veletržním a paláci v Praze.
1950
Vytvořen subjekt TDV (Továrny dětských vozidel) Mělník. Součástí je i bývalá firma HIKO. Výrobní program nového subjektu: kočárky, koloběžky, tříkolky, autíčka, houpačky, školní lavice atd.
I další vývoj je dost zajímavý.
1989
Privatizace - nový majitel Josef Konejl - TDV Duchcov. Po smrti majitele dědici nepokračuíj ve výrobní a obchodní činnosti.
1992
Továrna přidružena podniku KOVONA Lysá nad Labem. Vytvořeny čtyři podniky - dvě KOVONy, LIBERTA, TDV (Duchcov) se třemi pobočnými provozy (Plzeň, Kašperské Hory, Varnsdort).
1995
Továrna "Josef Konejl - TDV Duhcov" - zrušeno živnostenské oprávnění.