HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 26 listopad 2022

ZANIKLÉ A ZAPOMENUTÉ (10) - SVITAP HLINSKO V ČECHÁCH

Dalším zaniklým a zapomenutým výplatním otiskem je otisk uživatele SVITAP Hlinsko v Čechách, závod (09) ze stroje Francotyp. Otisk sběratelsky FR 8h - 4m - 1k.

Původně textilní továrna na zpracování lnu založená v roce 1850, později výrobce textilních textilíí (těžké plachty pro různé účely, stany,  cirkusová šapita apod.).  Existovala pod názvem SATAS (?),  Poté na ní čekala řada změn. V roce 1945 znárodněna a od 1. 6. 1946 začleněna do Spojených továren lněných a technických tkanin Lomnice nad Popelkou. Později v rámci národního podniku SVITAP se sídlem ve Svitavách. Dne 17. 12. 1948 zřízen podnik Technolen a tento závod jeho součástí od roku 1958. V rámci Technolenu se specializovala na výrobu plachtovin. 

Otisk je z doby roku 1952, kdy byl závod v rámci SVITAPu jako závod 09.

 

Otisk s datem 19. 6. 1952

 

zan 001

 

 

Číst dál...

OTISK PRO RADOST

I při sběratelství výplatních otisků dochází k legráckám. Jednou z nich je výplatní otisk stroje Francotyp, do kterého se v roce 1987 (?) zamontovaly dva firemní štočky ze stroje schváleného MPT Věstníkem č. 6 ze dne 30. 31. 31 proSchnöblingovu lékárnu na Malém náměstí na Starém městě Pražském.

Oba štočky (kašna i adresa) byly vymontovány z tohoto stroje  na přání uživatele Schnöblingovy lékárny pravděpodobně 9. 4. 1936 a do stroje byl zasazen nový štoček mezi denní a výplatní razítko (doplněný název lékárny, uvedení adresy a smybol znázorňující horní část kašny).  Mechanik, který prováděl výměnu, si oba dřívější štočky ponechal.

Ty byly využity a po mnoha letech z legrace zamontovány do jiného tsroje Francotyp (domicil Praha 74, výplatní razítko ve tvaru větrné růžice, výplatní číslice gotické). Vznikl suvenýrový otisk pro potěšení mechanikovou a sběratelů, jimž se dostal tento výtvor do ruky. 

 

Výplatní otisk z období I. republiky, kde je možno vidět oba štočky, které se objevily na otisku z roku 1987.

 

lek 001

Otisk z roku 1987 - suvenýrový kus plný nesmyslů  pro potěšení mechanika a sběratelů.Na druhé straně, i o tom je sběratelství, jeden s podařených štočků označení uživatele se zachoval na dobrém místě. 

 

lek 005

 

Doplňuji, že o otiscích tohoto uživatele jsem na tomto webu psal v jiné souvislosti. Příspěvky ze dne 12. 9. 2020 a 14. 5. 2021.  V obou příspěvcích je  uvedena celá  (skutečná) geneze výplatních otisků Schnöblingovy lékárny na Malém náměstí v Praze.  

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS