HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pátek, 25 listopad 2022

KOUZLO CELISTVOSTÍ (7)

VÝSTAVA PARDUBICE 1931

 

V roce 1931 se v Pardubicích konala Výstava tělesné výchovy a sportu R. Č. S. PARDUBICE 1931. 

Program lze vyčíst z naskenovaného letáku.

 

jon 006

Výstava trvala půl roku a byla velkolepou pardubickou akcí celostátního významu. Tisk ji nazýval "bílou pohádkou". U kolébky akce stál arch. Bohumil Korbel, ředitel Pardubického průmyslového muzea. Bližší zajímavé detaily na adrese www.parpedie.cz.

VÝPLATNÍ OTISK 

K propagaci a zvýraznění této příležitostné akce si organizační výbor pořídil výplatní stroj Francotyp. model Bafra 4. MPT povolilo provoz tohoto stroje Věstníkem č. 6 ze dne 30. 1. 1931. 

Otisk sběratelsky: FR 8h - 4m - 1k.

Otisk poprvé vyplácel dle AJ 29. 11. 1930, poslední v roce 1931 (?).Ve sbírce mám otisk s datem 6. 6. 1931, který byl adresován jednomu ze známých sběratelů výplatních otisků za I. republiky - účetnímu Antonínu Šťovíčkovi z Turnova. 

jon 011

 

Mezi adresáty s dopisem vyplaceným tímto výplatním otiskem nemohl chybět ani známý sběratel a publicista sběratelství výplatních otisků arch. Albert Jonáš. V dopise, který obdržel od organizátorů této výstavy, se nacházel i leták s programem uvedený na začátku tohoto příspěvku). 

Albert Jonáš obdržel tuto obálku, která má svou historickou a poštovně historickou cenou nejen, že byla adresována této osobnosti. Dovídáme se, že A. Jonáš byl seznámen i se speciální výstavou Bytová kultura při této výstavě. Příležitostný otisk je jen třešničkou na dortu. Pokud se nemýlím, byl v pořadí čtvrtý  příležitostný (ale i propagační) po otisku výstavy Klubu českých filaatelistů, který se konala v Praze od 25. 9. 1927 do 2. 0. 1927 a dalšího otisku Výboru pro oslavu tisícího výročí mučednické smrti sv. Václava z roku 1928 (až 1930) a otisku Výstavy moderního umění v Brně ve dnech 3. 8. - 15. 11. 1929.

 

jon 012

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

DOLLYWOOD, PIGEON FORGE (1)

PIGEON FORGE

je horské letovisko v okrese Sevier ve státě Tennessee na jihovýchodě USA. 

Populace nízká (6343 podle letošního sčítání), ale turisticky oblíbené středisko a navíc orámované slávou vynikající zpěvačky Dolly Parton. Místo vyhledávají fanouškové country hudby a jižanské kultury. 

Atrakcí města je DOLLYWOOD  a Dollywood´s Splash Country. Kolorit doplňuje mnoho suvenýrových obchodů, outletů, zábavních atrakcí a muzikálních divadel. Pigeon Forge nese stopu indiánského kmene čerokijů.Své jméno místo získalo po kovárně z 18. století. Kovárna vznikla u Malé holubí řeky (Little Pigeon River), a proto má ve svém názvu i slovo "holubí".

Pigeon Forge se nachází mezi Servierville a Gatlinburgem. 

 

Součástí Pigeon Forge je zábavní park DOLLYWOOD. Vlastní jej country zpěvačka a bavička Dolly Parton a Herschend Family Entertainment. Nachází se v oblasti Knoxville poblíž The Great Smoky Mountains. Otevřeno již v roce 1961 a nyní nabízí různé atrakce na 61 hektarech. V areálu je otevřeno i Muzeum Dolly Parton s mnoha artefakty.

The GREAT SMOKY MOUNTAINS

dolly 006     dolly 007

 

Pigeon Forge 

 

dolly 003     dolly 004

 

DOLLYWOOD

 

DOLLYWOOD

 

dolly 001     dolly 005      dolly 008     dolly 009

 

 

 

 

 

Číst dál...

KATALOG EVROPSKÉ VÝSTAVY POŠTOVNÍCH ZNÁMEK A POLARNÍHO SALONU LIBEREC 2022

Ve dnech 13. - 16. 10. 2022 se v Liberci konala Evropská výstava poštovních známek a Polární salon LIBEREC 2022.

K této výstavě byl vydán reprezentativní katalog, formát A5, měkká vazba, barevné provedení,  stran 168 + reklamná tránky, počet výtisků neznámý, bohatě ilustrováno, dvojjazyčné (čeština - angličtina) , možnost informacá  o eventuálním koupi na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Ke Katalogu je přiložn Pamětní list s černotiskem vydané známky. 

Katalog obsahuje dvě části, které se týkají jednal Evropské výstavy a dále Polárního salónu. Kařdá část obsahují seznamyorganizátorů, obou jury, národních komisařů a partnerů a patronů,  exponátů, přehled výstavní medailí a cen, přehledy o výstavních prostorách, výstavní řád, Čestný dvůr a pozvané exponáty.

Jádrem obou částí jsou odborné články, které tvoří sůl a pepř každého katalogu. Auzoři článků jsou uvedeni jen u některých, řada článků je anonymních( pravděpobně členové Organizačního výboru?).

 

Články k Evropské výstavě:

- Poštovní historie českých zemí/Rarity a zajímavosti, 

- Mimořádná akvizice novinových známek,autor Zdeněk Filípek,

- Československo - Hradčany 1918 - 1921, 

- Počátky poštovnictví a poštovních úřadů v Liberci,

- Liberec a perfiny, autor: Vladimír Münzberger

 

Poštovní historie se dotýká je předposlední příspěvek a částečně i přsípěvek o perfinech, i když poslední klasifikace poštovní historie a celin SČSF  perfiny řadí do teritoriální klasifikace. O to více poštovně historických poznatků a artefaktů najdeme v druhé části týkající se polární pošty. 

 

Články k Polárnímu salonu:

- 5. Polární salon Liberec 2022, 

- Ukázka z historie antarktických expedic,

- Ukázka z historie antarktických expedic, 

- 35 let české polární sekce, 

- Dr. Václav Vojtěch - první Čech v Antarktidě,

- Česká polární stanice na Nelsonově ostrově,

- Česká antarktická stanice J. G. Mendela, 

- Vzácné polární známky, 

- Polární artefakty. 

 

 Obrázky - titulka, ukázky dvou stránek z Katalogu, Pamětní list.

 

kat lib 001      kat lib 003     kat lib 002     kat lib 009

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS