HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 24 listopad 2022

PŘÍLEŽITOSTNÝ OTISK VYPLÁCEL, PROPAGOVANÁ AKCE SE NEKONALA

Dne 13. 6. 1992 došlo k zajímavé kuriozitě ve světě československých výplatních otisků.

Ve dnech 12 - 14. 6. 1992 se ve Františkových Lázních měl uskutečnit přátelský zápas mezi  fotbalovými týmy dvou obchodních partnerů - OZO Transakta Praha (tým TRANSCO) a Krupp Lonrho Düsseldorf (Tým LONRHO). Rozhodl jsme se realizovat k této sportovní události příležitostný a propagační výplatní otisk v mém firemním výplatním stroji Postalia., což se stalo. Otisk vylácel zásilky dne 13. 6. 92. Jenže zápas byl na poslední chvíli odvolán a přesunut na jiný termín. Otisk propagoval tuto příležitost, ale akce se nekonala. V tom je otisk kuriózní. 

 

Autoři příležitostného otisku:

Námět a návrh: Ivan Leiš

Spoluautor návrhu a rytec : Karel Pavlíček

Se souhlasem OKSS (OP) Praha 4

Stroj Postalia 090046.

Otisk v pořadí 4. u jednoho stroje (3. příležitostný resp. propagační), pokud počítám jen plnohodnotné otisky (nikoliv eseje).  

Používán jeden den - 13. 6. 1992.

 

Tuto skutečnost dokládá

- původní a kmenový firemní otisk používaný  s výjimkou 13. 6., ale i několika dní propagující události předtím (dva Myšáci). tento otisk byl třetí příležitostný v tomto výplatním stroji,

Otisk 1. dne 15. 12. 91 - esej, povolení užívat stroj platilo od 16. 12. 1991

transco 001

 

- příležitostný a propagační firemní otisk s datem jediného dne použitá 13. 6. 1992, 

Otisk 13. 6. 1992

 

transco 002

 

- návrh rytecky zpracovaný rytcem Mistrem Karlem Pavlíčkem a doplněný schválením uživatele výplatního stroje,

 

transco 003

Nechybělo mnoho a sběratelé by byli obohaceni o další chybotisk výplatního stroje. 

 

 

Číst dál...

KOUZLO CELISTVOSTÍ (6)

Dnešní celistvost připomíná rok 1938 po ztrátě části území Československé republiky po Mnichovské dohodě. Podobných celistvostí se neobjevuje běžně mnoho.  Jedna se však ve sbírce našla díky tomu, že se jedná o zachovanou vrácenou zásilku. 

Dopis odeslala dne 16. 11. 1938 firma Hubert Lamplota z Brna pravděpodobně do Špindlerova Mlýna. Adresát je neznámý, neboť k dopravě dopisu byla použita okénková obálka. Na ní zůstalo jen přeškrtnutí adresáta. 

Zásilka byla vyplacena výplatním strojem firmy Hubert Lamplota, velkoobchodu s dovozem kávy a čaje (Francotyp, model Bafra, otisk FR 8h - 4m - 1k).

Do Špindlerova Mlýna  (Spindlermühle) již ve Třetí říši došla dne 19. 11. 1938 (možná i dříve, s tím, že datum 19. je po prověřování dnem odeslání do Brna), jak dokládá úřední razítko pošty s vysekaným českým názvem a byla zaslána zpět do Brna s poznámkou "Überprüft zurück". Pravděpodobně adresát neznámý. O jeho osudu můžeme jen spekulovat. Další znaky dopravy (další razítka včetně příchozího) a zvláštní přepravy (eventuální cenzura) poštovní zásilky na celistvosti nejsou.

 

lamplota 005

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS