HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 14 listopad 2022

  • Zveřejněno v ZÁLIBY

11. 11. - DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ - REMEMBRANCE DAY

 

V pátek dne 11. listopadu 2022 jsme si připomněli Den válečných veteránů.  

 

Leták s vysvětlivkou ke Dni válečných veteránů a s návodem k výrobě papírového vlčího máku  - symbolu Dne válečných veteránů.

 

Copyright MO - VHÚ Praha

Distribuce Armádní muzeum Praha

 

vet 001    vet 002

Číst dál...

PRVNÍ OTISKY POŠTY PRAHA 4

Pošta PRAHA 4 

Tato pošta provozovala ve svých začátcích výplatní stroj Francotyp s otiskem se dvěma denními razítky, který byl určen pro vyplácení balíkových poštovních poukázek. Delší dobu jsem měl k dispozici neúplný výplatní otisk - viz obrázek č. 1. V našem katalogu Bouška - Leiš "Katalog výplatních otisků pražských pošt 1946 - 1982" jsme ještě vyslovili pochybnosti o charakteru tohoto otisku (označení FR BAL - 4m ???).

Po získání dalšího otisku - viz obr. 2 mám jistotu: jedná se o balíkový poštovní otisk se dvěma denními razítky s jasným označením FR BAL - 4m. Existuje  rozdíl mezi zobrazenými otisky. Ve výplatní hodnotě. První otisk je čtyřmístný se čtyřmi číslicemi a bez výplatního znaménka a druhý otisk je též čtyřmístný, ale se třemi číslicemi s výplatním znaménkem ve tvaru plné tečky.

Římské číslice objevují na místě měsíců, denní razítko je dvoukruhové bez můstků.

 

Dodávám, že první otisk další soustavy - Postalia - se na této poště objevil  - 20. 11. 67 - jako souběžný výplatní stroj ke stroji Francotyp  (údaj mé sbírky). 

 

Otisk s datem 20. I. 61

praha 4 001

 

 

Otisk s datem 23. IX. 71

Doklad o správném označení otisku FR BAL - 4m (tři otazníky můžeme zapomenout).

 

praha 4 002

Číst dál...

VÝPLATNÍ OTISKY POŠTY PRAHA 1 (17)

Další velkou skupinou výplatních otisků byly příležitostné výplatní otisky a služebně - propagační výplatní otisky. V průběhu let se staly velmi populární a sběratelé je velmi ocenili nejen pro jejich příležitostný charakter , ale též i pro to, že  tyto otisky prolomily monotónnost výplatních otisků pošty. 

Organizační výbor výstavy se rozhodl, že svou korespondenci bude též vyplácet výplatním strojem. Zároveň využije i stroj s označením výstavy  k propagaci výstavy. Záměr vyšel. Orgány pošty zapůjčily výstavě k užívání poštovní výplatní stroj POSTALIA.

Stroj byl umístěn v Sekretariátu výstavy v Celetné (později též v jiných prostorách na Staroměsrském náměstí.  ke zprovoznění přispěla tehdejší sekce otisků výplatních tsrojů KPHC SČSF.

Dohlédací a podací poštou byla pošta PRAHA 05. Sekretariátu byl však omylem dodán otisk s dohlédací poštou 110 00 PRAHA 1. Výstava tak přispěla sběratelské obci a veřejnosti chybotiskem otisku ze stroje, který nikdy fyzicky nebyl na poště PRAHA 1, ale který nese její název. 

Po zjištění chyby, bylo v květnu do stroje zasazeno správné denní razítko s dohlédací a podací poštou PRAHA 05. Současně s tím byl zaměněn i datumový mechanismus v orážení měsíců (místo římských číslic arabské). 

Výplatním otiskářům zbyla na tuto výstavu vzpomínka s tímto chybotiskem.

První chybotiskový výplatní otisk nesl datum 18. IV. 78. Poslední zachycený výplatní otiskv  byl vytvořen 12. V. 78. Poté denní razítko mělo název pošty PRAHA 05.

Během této doby (necelý měsíc) se objevily i otisky s chybným letopočtem - např. 87). Psal jsem o tomto případu, jakož i o celé záležitosti již v  samostatném příspěvku na tomto webu.

 

CHYBOTISK s názvem 110 00 PRAHA 1 ze stroje, který nikdy na této poště  s otiskem v této podobě fyzicky  nebyl.

 

1978 001

 

 

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS