HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 05 září 2021

DATOVÉ CHYBOTISKY U VÝPLATNÍCH OTISKŮ

Nneí sporu o tom, že okrasou sbírek a i exponátů jsou chybotisky výplatních otisků. Občas dochází k různým pradaoxům. Jako například u otisku, na který jsem narazil při současné tvorbě Katalogu výplatních otisků čs. pošt, které postupně zveřejňuji na tomto webu (viz DATABÁZE výplatních otisků čs. pošt 1946 - 1992).

Jedná se o výplatní otisk postalia z přepážky pošty Hlinsko v Čechách (1). Zásilka byla vyplacena otiskem s datem 13. 8. 1997. Na tom by nebylo nic zvláštního, jenže v době, kdy existovalo Československo, což v roce 1997 již bylo historickou relikvií. Jde tedy o datový chybotisk vzniklý buď technickou chybou výplatního stroje anebo chybou obsluhy. Nejde o bůhvíjakou zvláštnost či vzácnost, ale celistvosti nelze upřít zajímavost.

 

hliník hlinsko 008

 

V publikaci Československá filatelie jsem chybotisk výplatního otisku definoval jako:

"výplatní otisk, v jehož některé části je otištěn mylný údaj, mohou tak být postiženy všechny části otisku (např. chybná transkripce slov, chybné PSČ ap.), zvláštní skupinou chybotisků jsou barevné chybotisky vzniklé použitím neprávné barvy v provozu výplatního stroje".

Datum nebylo vysloveně zmíněno, ale zákonitě do důvodů v závorce též patří.

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (107 - 1) - METRA Blansko

 

METRO BLANSKO

NOVÉ POZNATKY viz Několik pohledů (159 ), 2, část

Některé výplatní stroje se v dlouhém období let 1946 - 1992 dožily jen několika podob. Vyplácení začalo u strojů Francotyp ve 40. - 50. letech a skončilo v letech 80. a 90. u stroje Postalia. Přitom otisk prožil kromě výměny soustav jen málo změn - většinou v souvislosti se zaváděním PSČ do označení uživatele a do denního razítka. Stabilní byla i náplň činnosti subjektu.

I takové případy jsou zaznamenáníhodné.

Jedním z takových příkladů je uživatel METRA BLANSKO a její výplatní stroje.

Na začátku to byl výplatní stroj Francotyp (sběratelsky FR 6 - 0 - 4m, sbírkové datum - 6/1970-)

V dalším období se zavedla PSČ a firma této nutné změny využila k revitalizaci vyplácení. Pořídila   si výplatní tstoj Postalia.

 

metra 001

 

Zbývá uvést stručnou historii tohoto subjektu.

1911 ing. Erich Roučka zakládá firmu na výrobu přístrojů pro měření elektrických a neelektrických veličin (největší v Rakousku - Uhersku), kromě měřícíh přístrojů se věnuje výrobě regulačních soustav pro tepelnou techniku, za svou kariéru předložil 850 patentů

30. léta staví továrnu ve Slatině

1934 prodává továrnu v Blansku Robertu Sochorovi (zřízená Sochorská továrna)

1945 znárodnění, vzniká METRA BLANSKO, během socialismu přibývá výroba vojenské techniky

Firma existuje dá a tsál se věnuje měřící technice v jiných podmínkách, s jiným majitelem a v jiném právním rámci (sro)k

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS