HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - čtvrtek, 30 září 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (113) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVIZE OSTRAVA

V tomto seriálu většinou píši o uživatelích, kteří své vyplácení svěřili výplatním strojům Francotyp, později došlo k přeměně na modernější a spolehlivější stroje Postalia. Někteří uživatelé používali výjimečně i stroje dalších soustav.

JAKO NAPŘÍKLAD uživatel Československá televize, studio Ostrava, který si opatřil severskou soustavu Lindaco (Lindaco - Krag). Jak k tomu došlo?

Jednorázově se v Československu předváděl výplatní stroj této švédsko - norské firmy. Dva stroje byly nakonec ponechány v poštovním provozu.Jeden vyplácel poštovní zásilky podané na poště v Brně

813 00 BRNO 13. Mezní data: - 5. 10. 1976 - 4. 10. 1983 - . Výplatní hodnota čtyřmístná, pošta nevyužila možnost dvoubarevného tisku tak, jak tomu bylo v druhém případě u komečrního subjektu.

 

lindaco 005     lindaco 006

 

DRUHÝ STROJ LINDACO -KRAG

Předváděcí stroj se ocitl v podatelně uživatele Československá televize, studio Ostrava, který využil technickou zajímavost vyplácet zásilky dvoubarevně. Předtím byl výrobcem upraven dle čs. norem (zejména denní razítko).

 

lindaco 001     lindaco 003

Oba otisky byly opatřeny PSČ.

Svou jedinečností a výskytem patří mezi jedny z větších zajímavostí světa sběratele čs. otisků. Pokud je mi známo, tato firma další komerční činnost s cílem rozšíření počtů těchto strojů nevyvinula.

 

 

 

 

 

 

 

Číst dál...

ZASTAVENÍ (2 - 1) - PRAHA 1 (FRANCOUZSKÁ STOPA)

Pokračuji v letmých zastaveních nad výplatními otisky čs. pošt v období 1946 (kdy byly stroje povoleny na přepážky pošt) až 19921 (kdy zaniklo Československo).

Dnes a příště se věnuji či věnovat budu výplatním strojům země, která by la a je velmi silná v invenci a výrobě tohoto vynálezu usnadňujícího zrychlení a zpřesnění poštovního provozu. V našem poštovním prostoru však neuspěla. Objěvily se jen ojedinělé pokusy, které sice vyplácely několik dní či týdnů zásilky na poštách (nikoliv v komerční sféře), ale záhy zanikly . 

První pokus s výplatním strojem SATAS  byl koncem 60. let (pošta PRAHA 1). O něm dnes.

A dále druhý pokus v 80. letech (1980-1981) na poště PRAHA 5 - FRAMA. O něm v příštím - tčetím pokračování. V přčedstihu jednu malou poznámku. Sběratelská a odborná veeřejnost žije v domnění, že FRAMA je výhradně švýcarská firma. Ano, to je pravda, ale..... ale u některých výplatních strojů dochází k výrobě v zahraničí. V tomto případě stroj Frama zkušebně používaný na pražské poště PRAHA 5 byl sice inventován ve Śvýcarsku, ale vyroben ve Francii, jak jsem si ověřil u francouzského sběratele Luca Guillarda. Zprvu tato domněnka je potvrzena i americkými sběrateli. Ale, jak jsem řekl, o tom příště.

Dnes se vydáme na poštu PRAHA 1 a přiblížíme si výplatní stroj SATAS (ve Francii je firma známá jako SP), který se objevil na této poště a vytvořil několik raritních celistvostí. Den zahájení byl dle archivů 13. prosinec 1968. 

A hned se stal raritou. Byl to první otisk u nás s vyznačením hodiny podání. Stroj byl schopen vydávat lepem opatřený výplatní pásek fialové barvy. Zachovalo se u nás i v cizině několik vzácných celistvostí s tímto páskem, ale i s otiskem opatřeným přímo na zásilku. Ttao soustava je poznatelná i identifikačními symboly ve výplatním razítku dole : "V 6".

Ve sbírce mám celistvost s nezatím s nejzazším datem 30. 12. 1968 odeslaným do Švýcarska. Dodávám, že tento otisk vzbudil ve své době v zahraničí značnou pozornost, Uvolněná léta 1968 - 1969 přece jen umožnila uvést do provozu aspoň zkušební stroje a narušil tak monopoly německých výrobců Francotyp a Postalia poté, co pokus ze 40. let rozšířit škálu strojů u nás prostřednictvím strojů Hasler či Universal Postal Frankers výrazně i po úspšném vyplácení zásilek na poštách, moc nepokročily  a nerozšířily, i když obě soustavy na poštách vydržely. 

SATAS

13. 12. 1968 - 30. 12: 1968 -

Výjimečně známe i hodinu zahájení provozu - 15 hodin odpoledne.

Satas 001

 

Satas 002

 

K úplné spokojenosti sběratelské obce u tohoto stroje a jeho otisků přispěla i sekce otisků výplatních strojů KPHC SČSF (1976 - 1989), která řadu strojů určený do šrotu zachránila a s vedením Poštovního muzea v Praze zabezpečila jejich uložení v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě. Dodnes se můžeme pokochat tímto strojem, který je vystaven ve stále expozici. Tento počin ocenili i zahraniční sběratelé. Fota pořídil autor tohoto příspěvku.

 

SATAS 3     SATAS 2     DSC01142     DSC01144     

 

 

 

 

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

DACHSTEIN (2)

Dachstein (2)

Tam na Krippensteinu....

 

dach 2 002     dach 2 008     dach 2 011     dach 2 003     dach 2 001      dach 2 005     dach 2 007     dach 2 010     dach 2 009

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS