HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 27 září 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (111) - N. P. SVIT

Dnes zamířím do místa, kde došlo v roce 1949 k několika převratným a nevídaným změnám. 

V tomto roce se změnilo město Zlín a přilehlé obce Velkého Zlína  na město zvané po tehdejším prezidentovi republiky Klementu Gottwaldovi -  na  město GOTTWALDOV. Tato změna se odrazilatéž v denních razítcích výplatního otisku.

Došlo i ke změně po znárodnění hospodářských jednotelk, které se nevyhla ani firma Baťa. Z Bati se stal národní podnik SVIT. Výplatní otisky zachytily i tuto změnu.

4. 3. 1949

Výplatní otisk stroje Francotyp FR 6 - 0 - 4m - 2Km byl zbaven předchozího označení s tím, že jeje čekalo zasazení nového označení již s novým názvem n.p. Svit. Úřední záznam tuto změnu zachytil a vytvořil nám unikátní otisk, který se podobal poštovnímu výplatnímu otisku, ale jím nebyl.

 

SVIT 001     SVIT 009

 

30. 6. 1949

vsazen nový štoček s označením přejmenovaného subjektu

Doba si žádala i vsazení budovatelského hesla: "S novým jménem vSTŘÍC SOCIALISTICKÉMU BUDOVÁNÍ...."

Celistvost je zajímavá ještě jednou věcí: V otisku je již nový název SVIT GOTTWALDOV, vlevo od otisku však se skví ještě dčívější název BAŤA národní podnik Zlín. Razítko celistvost korunuje: SVIT n.p. GOTTWALDOV - ZLÍN. Noví majitelé jaksi neměli jasno, jak to vlastně je a bude.....

 

SVIT 002

 

Další období už bylo jasné - n.p. SVIT - Značka jakosti a vkusu.

Hraniční data: - 4/1976 - 4/1985 - 

Vše se ustálilo, nastaly jen tyto změny - stroj Francotyp odešel na zasloužený odpočinek a nahradil jej tsroj Postalia be dvou verzích (odlehlý a přilehlý rámeček výplatního razítka) 

 

1. 4. 1977 + 26. 4. 1985

 

SVIT 003

 

SVIT 008

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

DACHSTEIN (FLORA A KRAJINA)

Dachstein

horský masiv v Severních vápencových Alpách s nejvyšším vrcholkem Hoher Dachstein (2995 m), s několika ledovci a horskými chatami je místo s kouzelnou přírodou, krajinou a faunou. Snímky jsem nafotil v okolí Schönbergalmu a Krippensteinu.

 

dachstein 7     dachstein 2      dachstein 6      dachstein 8     001      dachstein 3      dachstein 4     dachstein 5     dachsten      dachstein

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS