- Zveřejněno v ZÁLIBY
VZPOMÍNKY NA MODROU HAVAJ
HONOLULU, HAVAJ
(vzpomínky)
HONOLULU, HAVAJ
(vzpomínky)
Od Ohary k Textilaně (odbobí otisku 1946 - 1992)
Dnes pohlédneme v tomto seriálu na Aš a jednu současti jejího textilního průmyslu - n. p. Ohara, později n.p. Textilana. Na Ašsku byly vytvořeny za Rakouského císařství v odbě pobělohorské vynikající podmínky, jak v podnikatelské sféře, tak ve sféře svobody vzynání. Usídlilo se zde mnoho německých rodin, které do této části Evropy přinesly rozkvět textilního průmyslu důležitý know - how. Z Ašska se stala textilní velmoc, které učinil přítrž vývoj po II. světové válce a následné události.
Historie tohoto závodu (ale i světově známého textilního průmyslu, který postupně zanikal) sahá však do 19. století. Jako součást ašského textilního průmyslu vznikla v roce 1897 továrna stávkového zboží Chr. Geipel u. Sohn v Aši.
Tento subjekt si v roce 1930 pořídil výplatní stroj Francotyp, jehož otisk zveřejňuji, i když vyplácel mimo sledované období. Slouží nám jako srovnávací artefakt k prvnímu otisku n.p. OHARA z roku 1952. Po roce 1945 byla firma převedena pod národní správu a za tímto účelem byly zřízeny České vlnařské závody Praha (později se sídlem v Liberci). Později v Aši vznikl podnik OHARA. Psal po znárodnění se rok 1949. Tento výplatní stroj převzal nově vzniklý subjekt Ohara.
Národní správa a pozdější znárodnění se uskutečnilo na základě dekretu 100/1945, vyhlášky 1103 ze dne 7. 3. 1946 a znárodňovacích zákonů z 24. 8. 1948.
21. 3. 1933
Firma Chr. Geipel & Sohn Aš 1/Asch 1
Výplatní stroj Francotyp, sběratelské označení otisku FR 8h - 4m - 1K (pro ilustraci a souvislost s dalším otiskem)
4. 12. 1952
Národní podnik OHARA, továrny na vlněné látky Aš
Výplatní stroj Francotyp, otisk sběratelsky FR 8h - 4m - 1K, dohlédací pošta Aš 1
25. 6. 1959 a 22. 2. 1960
Ohara přejmenována na Ohara, vlnařské závody n.p. Aš, dohlédací pošta AŠ
Došlo je změně označení v novém výplatním stroji Francotyp - stroj z německých reparací (dvojkruhové denní razítko s můstky německého vzoru a gotické číslice s výplatním znaménkrm ve tvaru plného kruhu, bez počitadla)
V roce 1965 došlo k další reorganizaci, z národního podniku Ohara Aš se stal závod 6 a přešel pod národní podnik TEXTILANA, zároveň tento subjekt obdržel přízvisko: "Závody Václava Kopeckého", dohlédací poštou se stala pošta AŠ 1.
Přízvisko vydrželo až do poloviny 70. let (Václav Kopecký byl komunistický funkcionář).
18. 4. 1975 + 28. 9. 1988
Denní razítko se změnilo v souvislosti se zavedením PSČ (nyní 352 71 AŠ 1). PSČ se dostalo i do nového označení - podnikové PSČ : 352 75 . Označení bylo změněno, objevilo se logo podniku a zmizelo přízvisko se jménem Václava Kopeckého, závod 6 - OHARA AŠ zůstal.
Rakousko zavedlo ve 30. letech minulého století do svého poštovního proovzu výplatní stroje Francotyp pro vyplácení hromadné pošty. Byly používány rakouskými poštami a ve svém vzhledu kromě denního a výplatního razítka obsahovaly nápis: "BAR BEZAHLT" - vyplaceno v hotovosti. Tento nápis se vyskytoval na různých místech otisku. Byla to jedna z forem vyplcáení hromadných zásilek (dalším výrazným prostředkem byly prostředky ne nepodebné americkým permitům).
První stroj s tímto účelem a tohoto vzhledu se objevil na rakouských poštách v roce 1927 (otisky podtypu "A"). Vyrobil jej závod Anker firmy Francotryp Gmbh. Uvedený nápis byl pod výplatním razítkem, který mělo oválný tvar s rohy ve tvaru kruhů, osová vzdálenost byla 60 mm, hodnota byla mnohonásobná, otisk měl počitadlo otisků a číslicemi staroněmeckého tvaru, hodnota čtyřmístná. Ve stejném roce se k tomuto podtypu připojily další dva podtypy "B" a "C" (Bafra).
Podtyp "B" měl osovou vzdálenost 67 mm (velmi nestardardní, otisky jsou cenné), číslice data s tečkami. Podtyp !C" byl s osovou vzdáleností 78 mm. Výplatní hodnota byla trojmístná. Stroj v provozu od roku 1927. Nápis pod výplatním razítkem.
Podtyp "C" měl osovou vzdálenost 78 mm, nápis "Bar Bezahlt" buď pod výplatním razítkem anebo mezi denním a výplatním razítkem. Hodnota trojmístná.
Název pošty byl v denním razítku, kde byly i další symboly - hvězdičky, rozlišovací písmena a číslice, různých tvarů - jenokruhové či dvoukruhové.
Tyto výplatní stroje byly po anšlusu Rakouska Německem změněny ve výplatním razítku na Deutsches Reich, po roce 1945 byly bez názvu státu (odpilováno), později se objevily opět s nápisem Österreich.
Nápis Österreich měl různé velikosti.
Jeden z posledních otisků se vyskytl v roce 1950.
Jako ilustraci zveřejňuji dvě celistvosti s otisky podtypu "C" (osová vzdálenost 78mm) ve dvou variantách:
Varianta 1 s datem 15.3. 1930, 1/1 WIEN 1 /4g, větší písmena nápisu, menší písmena názvu státu.
Adresátem je Zikmund (Sigmund) REACH, knihkupec s knihkupectvím ve Skořepce 9 (významný fotograf, filatelista, filatelistický funkcionář, sběratel pragensií a majitel rozsáhlého archivu fotografií a negativů Prahy - 19. 3. 1859 - 1. 12. 1935).
Varianta 2 s datem 17. 5. 1932, nižší písmena nápisu, vyšší písmena názvu státu.Pošta 1/1 WIEN 1/4g.
U všech otisků slovy název měny - Grosch.