HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - úterý, 06 červenec 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (97) - VÝPLATNÍ ČÍSLICE

Dnes opouštím svět uživatelů a vývoj jejich výplatních strojů a otisků a zaměřuji se na nejdůležitější část výplatního otisku - výplatní razítko a výplatní číslice.

Výplatní razítko je nejdůležitější, neboť určuje státnost a vyplacenou hodnotu poštovného. V některých dalších státech se zde objevují i další detaily (druh stroje, název měny atp.). U nás se poštovní správa rozhodla pro uvedení statátnosti a jejího názvu (v 21. století s příchodem digitálních otisků končí  tradice názvu státu a uvádí se název provozovatele, což UPU povoluje pro domácí poštovní styk, ale i zahraniční). Další důležitou součástí jsou výplatní hodnoty, které tvoří jednak číselná hodnota a dále i výplatní znaménko zabírající jedno místo v hodnotě před číslicí.

Každá soustava má své typické číslice. podle nich se často poznávají a identifikují soustavy. Nejzajímavější a nejpestřejší jsou číslice soustavy Francotyp. V prvním klasickém obodbí našich otisků )1. a 2. republika 1936 - 1939 se vyskytl jen jeden typ číslic - speciální československé číslice, které firma Francotyp zhotovila jen pro nás na přánínaší poštovní správy. I vtomto období existovala celí řada druhů , Již několikrát jsem se k této problematice vyjádřil a v mé specializované příručce jsou i detailní tabulky číslic. To, že trvala poštovní správa na československých číslicích, mělo jeden důvod - u německého výrobce převažovaly staroněmecké a gotické číslice, pro Československo neakceptovatelné z politických a společenských důvodů. Gotika k nám přišla až se stroji dodanými na zabraná území  odtud i do vnitrozemí. Zajímavé je, že po osvobození, ač panovala protiněmecká poválčná atmosféra, tyto gotické a staroněmecké číslice společnosti a poštovní správě nevadily. Po roce 1945 tedy pestrost číslic byla rozšířena i o gotické, vyskytlo se několik případů staroněmeckých (mezi sběrateli se nazývají tyto číslice jako novogotické, přitom u německých výrobců se vyskytly dříve než klasické gotické a jsou stále nazývány jako staroněmecké - Altdeutsch). 

Přišly gotické čislice, ty se neměnily za prvorepublikové - oválné. U některých strojů se vyskytly i ojedinělé staroněmecké (též naývané novogotické). tyto celistvosti rozšiřují bohatý svět čs. výplatních otisků. tyto čslice lze vidět i u poštovních výplatních strojů soustavy Universal Postal Frankers MV. Jak je vidno z opavského otisku, tyto číslice se vyskytly i jako kombinované - plné s dutými. Takové případy byly ojedinělé a řídké.

 

staron 001     staron 002

 

staron 003        staron 004

Staroněmecké číslice výplatní hodnoty se objevily i v příležitostném otisku výplatního stroje francotyp, který vyplácel zásilky během  Mezinárodní specializované výstavy moderní filatelie MOPHILA v Hamburgu v roce 1931.

 

MOPHILA 1

 

 

 

 

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (65 - 8)

Delší pobyt v Národním parku Acadia na severovýchodě USA ukončuji túrou a zaměřuji se na spojení přírody Acadie a vody. Uvědomuji si, že voda to hlavní bohatství, co Acadia má. Voda ji obklopuje, voda se nachází i v parku na každém kroku. Od ní se rozvíjí blahodárný život. S tímto konstatováním se loučím s jedním krásným koutem USA a vydávám se podél pobřeží na jih....

 

voda 002     voda 009     voda 001     voda 003     voda 004     voda 005     voda 006     voda 007     voda 008     voda 010

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS