HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - sobota, 26 červen 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (88) - ELEKTROSVIT

Jedním z nových  hospodářských a obchodních subjektů ve 4. československé republice byl podnik ELEKTROSVIT v Nových Zámcích na Slovensku. Vyráběl elektrotechnické zboží jako např. kabely, vodiče, vypínače, zásuvky, osvětlovací techniku atd. a elektrospotřebiče (např. chladničky atd.).

 

Prvním strojem, který tento uživatel vlastnil, byl výplatní tsroj Francotyp (otisk FR 8 - 0 - 3m (g). Zachoval se otisk v černé barvě s datem 13. 4. 1952. Již v tto době počátkem 50. let nastal problém s nedostatkem předpisové červené barvy do strojů Francotyp. Nahradila ji nepředpisová černá razítkovací barva.

Dalším strojem byl stroj soustavy Postalia - Junior. Tyto stroje se vyráběly v Polsku v rámci poskytnuté západoněmecké licence od firmy Postalia. Stroje byly určeny v 70. a 80. letech zprvu pro pošty, ale několik desítek  se jich dostalo i do komerční sféry tehdejšího Československa, především se umisťovaly na Slovensku. Vzhledem k poruchovosti se v poštovním provozu neudržely dlouho. Otisky byly bohužel značně nekvalitní díky nekvalitním strojům a díky nedbalé obsluze. Omlouvám se za nekvalitní otisky.

 Otisk s datem  13. 4. 1952, černý, stroj Francotyp (reparace z Německa) + otisk s datem 30. 3. 1978, červený, stroj Postalia - Junior

elektrosvit 006

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (65 - 1)

ACADIA NATIONAL PARK POPRVÉ

 

Na jihu státu Maine u Mainského zálivu se nachází kouzelné přírodní místo:národní park ACADIA. Tvoří jej několik ostrovů a jeden poloostrov s pobřežím, lesy, pahorkatinou Cadillac Mountains,  žulovými skalami, jezery, rybníky, mokřady, maršemi a bažinami. V parku rostou smrky, jedle a listnáče (duby, buky, jasany). Park byl založen v roce 1916. Přezdívá se mu "malý park s velkými krásami". Ročně jej navštěvuje velké množství turistů, jejich počet dosahuje více než dva miliony osob. Je vzdálen cca šest hodin autem od Bostonu.

 

acadia 003     acadia 005     acadia 009     acadia 006     acadia 007     acadia 008     acadia 010     acadia 002     acadia 001    acadia 004

 

 

Číst dál...

KOUZLO CELISTVOSTI (2)

Do ruky s mi dostala další zajímavá celistvost. Odesilatelem byl Sväz hospodárskych družstiev a verejnych obilnych skladišť v Bratislave.  Zásilka odeslána 4. 8. 1945 a vyplacena již dvěma československými výplatními otisky. Adresáta neznáme, ale alespoň s dstinací pomohl reverz zásilkky, kde je otištěno nekvalitně příchozí razítko (dopis byl doporučený a spěšný). Z nedokonalého razítka poznáváme, že zásilka šla do Brna a na poštovní úřad  BRNO (?) se dostala  až 5. IX. (!). Na cestě byla 31 dní.

Zajímavé jsou tarify: odesilatem vyplatil zásilku celkovou částkou Kčs 6,-. Ta byla složena ze dvou otisků v hodnotě Kčs 4,- (poplatek za psaní Kčs 1,50 a poplatek za doporučený dopis Kčs 2,50 - celkem Kčs 4,-). Druhý otisk byl zapraven v hodnotě Kčs 2,- za spěšnostní příplatek. Nálepky jsou řádně vylepeny.  Navíc zásilka obsahuje otisk  gumového  razítka  EXPRESS odesilatele.

Otisk obsahuje na svou dobu výjimečné označení uživatele (sídlo s názvem subjektu v kruhu mezi denním a výplatním razítkem a zkratkou SHD).

To není vše. Zajímavý je potisk obálky - adresa Namestie A. Hlinku 14, nedokonale přeražena gumovým razítkem s nový názvem náměstí - Jozefa Stalina č. 14. K přejmenování došlo během několika málo dní...Zajímavý příspěvek k obecné historii.

 

celistvosti 001     celistvosti 002

 

Jako bonus reprodukuji celistvost s otiskem stejného uživatele, ale z doby Slovenského štátu ze dne 13. 3. 1944. Zásilka byla odeslaná do Brna v Protektorátu a podepsala se na ni cenzura  Wehrmachtu ve  Vídni (?). cenzurní zálepka s potiskem, červené cenzurní razítko, a několik osobních razítek cenzorů  včetně ručních poznámek - celkem sedm.  Adresát neznámý (byla použita okénková obálka.

 

svaz 001     svaz 002

 

 

 

 

Číst dál...

VE ZNAMENÍ KRESEB (Č3): 15. - uhlíř s pytlem s logem firmy SH

Č3

Kresba: uhlíř s pytlem uhlí, o kresby zaneseno logo firmy SH (mezi denním a výplatním razítkem)

Subjekt: Svoboda a Hinais

Adresa: Vodičkova 16, Praha II

Činnost: obchod uhlím a koksem

Výplatní stroj Francotyp, typ, otisk sběratelsky FR áh - 3m

Dohlédací pošta PRAHA 1

Ilustrace: 3 otisky z roku 1945

 

Otisk 1. dne po zprovoznění otisku původního československého vzoru, anulát, neprošlý poštou (R), datum 19. 7. 1945

 

Svoboda a Hinais 001

 

Otisk s datem 6. 8. 1945 na dopise poštou prošlý, místní dprava 0,80 haléřů

 

Svoboda a Hinais 003

 

Otisk s datem 27. 12. 1945 na podnikové dopisnici poštou prošlý, poštovné Kčs 1,20 za tzv. další dopravu mimo místo (destinace Němčice nad Hanou).

 

Svoboda a Hinais 002

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS