HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pondělí, 21 červen 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (84) - Hospodářské svazy

Po roce 1945 čekala českosloveské hospodářství řada změn - v oblasti majetkové a  organizační. Nastalo zestátnění v roce 1945 a znárodnění v roce 1948. Měnily se i řídící struktury. Do othoto vývoje zasáhla i poštovní správa zmnami ve vzhledu výplatních otisků. Větrná růžice skončila, objevil se zoubkovaný obdélník na místě výplatního razítka výplatních otisků. 

Zajímavou kapitolou jsou hospodářské svazy, teré byly zřízeny v září 1939 v rámci Protektorátu. Na základě zákona byl vyvořen například Svaz ro dobytek , maso a ryby, nebo Svaz pro brambory a škrob či Svaz pro mléko a tuky. Ttyo struktury zanikly rozhodnutím ministrů a ministryň v roce 1948 a byly vytvořeny nové struktury - centralizovaná Ústředí.

Uživatelé přečkali změnu ve vzhledu výplatních otisků, ale už nepřečkaly změny ve své samé podstatě.

V roce 1939 byly zřizovány s tímto cílem: "...šetře zájmu celkového hospodářství a obecního blaha, (svazy se zřizují, aby) řídily výrobu, odbyt, zpracování a rozdělování různých výrobků.....". Ve svazech byly členy výrobci a obchodníci.

Většina svzů měla výplatní stroje, korespondence zcela jistě bylo víc než dost. Otisky po roce 1945 nesou znaky odpilování německých názvů, proto jsou české názvy na některých z nich asymetrické. Označení bylo jednoduché, pouze textové, jednalo se o řídící a správní orgán, který nepotřeboval využít výplatní stroje jako reklamu a propagaci. Sloužily jen jako prostředek vyplácení korespondence. 

 

svazy 001

 

svazy 003

 

svazy 004

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (61)

Stát New Hampshire

Opuštím stát Vermont a vjíždím do 5. nejmenšího státu USA - státu New Hampshire na východě USA. Tento stát získal svůj název podle hrabství Hampshire v jižní Anglii. Osídlení začalo v roce  1776, dne 21. 6. 1788 se tento stát stal 9. státem USA. New Hampshire mne vítá cedulí i s francouzským Bienvenue. Přezdívka tohoto státu je Žulový stát.

Prohlížím si město Lancaster a další zastávkou je americká atrakce - město Jefferson (pojmenované po 3. prezidentovi USA), kde se nachází muzeum tohoto prezidenta, ale i Santova vesnice (Santa Village). Město se původně jmenovalo Dartmouth.

 

hamp 003    hamp 004    hamp 005    hamp 001     hamp 002     hamp 008     hamp 009     hamp 007     hamp 010     hamp 006

Číst dál...

VE ZNAMENÍ KRESEB (Č3): 11. - ruční kávomlýnek

Doposud jsem se věnoval kresbám ve spojení s dalšími znaky (adresy, apod.), nyní zaměřím svou pozornost na identifikaci otisků s označením, kde jsou pouhé kresby.

 

Č 3

Kresba: ruční kávomlýnek (mezi denním a výplatním razítkem)

Subjekt: Franckovka, a. s.,  továrna na kávové nahrážky

Výplatní stroj Francotyp, otisk sběratelsky FR 8h - 4m

Dohlédací pošta PARDUBICE 2

Pozn.: Výplatní stroj používal uživatel J. Francka synové již za 1. a 2. republiky a během Protektorítu. S výjimkou prvních let 1930 - 1931, označení (kávomlýnek) bylo stejné jako za 3. republiky.

 

Otisk s datem 26. 9. 1945

 

Franckovka 001

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS