HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - pátek, 18 červen 2021

VYŠEL ELEKTRONICKÝ ČTVRTLETNÍK "MSS BULLETIN"

Před několika minutami přistál na mé mejlové adrese nový Bulletin, čtvrtletník Společnosti výplatních tisků z USA. Vychází již od roku 1948, neuvěřitelných 74 let. Čtenáři obdrželi za těchto 74 let 332 čísel.  Již několik čísel se objevilo  v elektronické podobě, tištěná forma již neexistuje.  Letní číslo Bulletinu má rozsah 22 stran, všechny články jsou doplněny ilustracemi otisků a strojů včetně fotografií.Do tohoto čísla přispělo svými články pět autorů: Jim Ashby, Otto Bergman, David Crotty, Alan Knutson a Mark Metkin.

 

bul 001

Obsah je jako vždy víc než zajímavý. Články popisují jednak klasické období výplatního otisku (nyní prvních novozélandských otisků - modely Mosse , ale i poměrně neznámé modely Charlese Hawkinse Rotex). Jim Ashby zveřejňuje fotografie všech prvních novozélandských strojů a dále i raritní celistvosti včetně prvního Hawkinsova otisku (první pokus z Christchurche) Z článku se dovídáme řadu nových, neznámých skutečností. Lahůdkou jsou poprvé zveřejněné série Hawkinsových zkušebních otisků s podpisem jejich autora.

 

bul 002

Další rozsáhlá studie popisuje moderní dobu, zde foto-známky CP pošty z let 2004 - 2019 (již 5. část). Dovídáme se mnoho zajímavého o těchto známkách, které jsou v USA hodně populární. Tato část si všímá známek z automatů výrobce Pitney - Bowes. 

Další menší články potěší sběratele zajímající se o americkou scénu výplatních otisků. Mark Metkin popisuje radost nad některými otisiky a dalšími artefakty, které získal z portálu EBAY.

 

bul 003

O vydávání zpravodaje se výborně stará redaktor Dave Crotty.

 

Číst dál...

OBNOVENÁ TRADICE č. 63/2021

Historický spolek Schwarzenberg vydává pravidelně svůj reprezentativní zpravodaj pod názvem Obnovená tradice.  Nedávno vyšlo jeho číslo 63 ( XXXII. ročníku).

Na svých 64 stranách (plus čtyř stranách přebalu) přináší zajímavé historické články vztahující se k rodu Schwarzenbergů. Informuje též o životě a činnosti svých členů.

 

švarc 001

 

Obsah tohoto čísla je velmi zajímavý. Úvodní článek popisuje "Vstřícnost a dobročinnost kněžny Idy (Liechtensteinové), která se dne 4. 6. 1857 provdala za Adolfa Josefa ze Schwarzenbergu ve Vídni. Byla dcerou knížete Aloise Liechtensteina a Franzisky, rozené Kinské. Úvodní článek je odplněn podobiznou a dalšími dobovými ilustracemi. I další články jsou více než poutavé svým obsahem a  čtenáře svou historickou fundovaností obohatí a potěší.

 Ilustrace k úvodnímu lčánku o kněžně Idě.

švarc 003

 

Informace o obsahu přetištěním stránky ze zpravodaje Obnovená tradice č. 63.

švarc 004

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (81) - PRŮBOJ

V Severočeském kraji začal dne 1. 1. 1949 vycházet  staronový deník Průboj, orgán Severočeského krajského výboru KSČ, oficiálně prezentovaný jako List Severočeského kraje.

K vyplácení své korespondence používala redakce reparační výplatní stroj Francotyp, otisk sběratelsky FR 8 - 0 - 3m (g) - 2Km poměrně dlouhou dobu. Zprvu uživatel dbal na údržbu stroje a na zřetelnost výplatních otisků, postupně, zejména v 70. a 80. letech tato péče vymizela a otisky byly takřka nečitelné. Otisk měl řadu zvláštností. Jednak jeho dřívějším majitelem byla některá z německých firem na zabraném území. Během záboru byl stroj dodán přímo od firmy Francotyp v Berlíně.

Otisk měl znaky německých výplatních otisků tehdejší doby - dvoukruhové denní razítko s můstky, absenci čísla počitadla otisků a gotické výplatní číslice.V denním razítku byl ryt zvláštním způsobem v názvuv pošty Ústí N. LABEM 2 byla čárka v Ú byla vklíněna do písmene.   I označení  oprávněného uživatele je zajímavé. Průboj, ač orgán KV KSČ, oficiálně vystupoval jako List Severočeského kraje. Zajímavá je stálost vzhledu otisku po delší období. Ve sbírce byly zachyceny otisky od - 3. 7 1970 - 21. 12. 1982 - .

 

průboj 001     průboj 002

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (58)

Americká dálnice číslo 87 mne zavádí směrem na sever státu New York. Na exitu 30 odbočuji na silnici 73 vedoucí k mnoha jezerům, z nichž nejznámější je Lake Placid díky zimním olypijským hrím v roce 1932 a 1980.

Lake Placid je v překladu Tiché jezero, a skutečně takové je. Ovšem jen tehdy, když se tu nekonají olympijské hry. To tiché a ospalé městečko nebývale ožilo. Lake Placid se stal triumfem amerických rychlobruslařů a velké senzace v podání amerických hokejistů (viděli jsme i film o této události) a bronz zde vybojovala Květa Jeriová. Obě olympiády byly nejzajímavější a nejdramatičtější v celé historii her.

1932 - Do místa blízko kanadských hranic se sjelo celkem 252 olympioniků, bojovali o čtrnáct medailí v  sedmi disciplinách. Symbolem her byl americký rychlobruslař Jack Shea - získal dvě zlaté. Američané vybojovali celkem dvanáct medailí - byli nejúspěšnější výpravou. Československo mělo na hrách šest sportovců, bohužel zůstali bez medailí.

1980 - I tyto hry se zapsaly tučným písmem do historie. Stal se zde přímo  zázrak na ledě. Americký hokejový tým  (amatéři a hráči z univerzit) porazil doposud nezdolatelný hokejový tým Sovětského svazu. Výsledek 4 : 3. Vítězný gól vsítil Michael Eruzione. Američané zpečetili vítězství  poté výhrou nad Finskem. Čechoslováci skončili až pátí.  Získali jsme jen jednu medaili v barvě bronzu - Květa Jeriová v běhu na lyžích na 5 km klasicky se zde zapsala do historie držitelů medailí.

Na těchto hrách  zazářil Američan Eric Heiden - získal pět zlatých.  SSSR získal dvaadvacet medailí.

 

placid 003     placid 004     placid 001     placid 002      placid 007     placid 008     placid 009     placid 005      placid 010     placid 011     placid 012     placid 013     placid 014    

Číst dál...

VE ZNAMENÍ KRESEB (Č3): 8. - "H" + dva lvi, pod kresbou ratolest

Č3

Kresba: pésmeno "H" a dva lvi, pod kresbou ratolest - mezi denním a výplatním razítkem

Subjekt: Karel Hlavatý a spol.

Adresa: Praha XII., Lublaňská 21

Činnost: výroba papíru

Výplatní stroj Francotyp, otisk sběratelsky FR 8h - 4m

Dohlédací pošta: PRAHA 32

Otisk s datem 16. 7. 1945

 

hlavatý 001

Omlouvám se za nezřetelný výplatní otisk. Lepší kvalitu lze spatřit v předchozím příspěvku o tomto otisku z doby Protektorátu na tomto webu.

Reprodukuji otisk z jiného než sledovaného období za účelem úplné infromace a představy.

 

Hlavatý 002 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS