HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - středa, 16 červen 2021

ZAJÍMAVOSTI ČS. POŠTOVNĆH OTISKŮ

Čáry máry s otisky

V zásadě se výplatní otisk - produkt výplatního tsroje podle pravidel "vyjede" na zásilku případně na výplatní pásku při objemnějším obsahu. V poštovní praxi se vyskytují však případy, které se vymykají těmto ustáleným zásadám.

 

810 04 BRATISLAVA 14

Výplatní stroj orazí na podanou zásilku jen výplatní razítko z otisku (stroj Francotyp) . Důležité chybějící denní razítko pošta doplnila denním razítkem.

Blava 14 001

BRNĚNSKÉ ZAJÍMAVOSTI

602 00 BRNO 2

Na zásilku je nalepen lístek s výplatním razítkem v hodnotě Kčs 4,-, doplněno denním razítkem pošty Brno 2.

 

Blava 14 002

 

602 00 BRNO 2

U výplatního stroje Postalia nedotiskovalo datum, jinak otisky byly víc než kvalitní. Pošta prováděla korekce denním razítkem, které uvedlo povinné datum přijetí zásilky k poštovní přepravě. Někdy k této korekci nedošlo.

Bez korekce denním razítkem

bez korekce

 

S korekcemi - doplňováno denní razítko dohlédací pošty při odeslání

 

korekce 001

 

BRNO 200

Na zásilku byl oražen otisk z balíkového podtypu výplatního stroje Francotyp (dvě denní razítka s dvoukruhem bez můstků , výplatní razítko bylo přelepeno  výplatním razítkem z výpatního stroje Postalia a přeraženo denním razítkem pošty 600 20 Brno 200). Důvod? Celistvost obsahuje i provizorní R-nálepku (němá nálepka doplněna ručně názvem pošty).

 

Brno 200 korekce 001

 

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (79) - JEDNOTA, lidové spotřební družstvo Velké Meziříčí

Dne 1. 1. 1953 byla založena samostatná okresní družstva. Určený název - JEDNOTA, okresní lidové spotřební družstvo. Do delimitace těchto družstev byl určen prodej koloniálního a dalšího zboží, družstva měla na starosti i výrobny (např. pekárny apod.). Nejprve měla družstva na starosti i velkoobchod, později byl odňat, aby byl znovu těmto subjektům přiřazen. Nyní COOP.

Jedním z těchto družstev Jednota bylo i LSD ve Velkém Meziříčí (zajímavý je název, který byl tolerován, i když pod tímto názvem existuje droga).

Tento subjekt zprvu používal pro vyplácení své korespondence výplatní stroj FRANCOTYP, otisk sběratelsky FR 8 - 0 - 4m.

Otisk měl několik zvláštností:

- z důvodů nedostatku předepsané červené barvy uživatel sáhl po modré razítkovací barvě, vznikla modrá barevná mutace (datum 29. 12. 1974),

- později po dodání červené barvy, stroj nebyl řádně vyčištěn a vytvořily se dvou až tří barevné mutace (modro-fialovo-červené -datum 27. 12. 1975),

Obě mutace vyžadovaly toleranci pošty. Pro domácí poštovní styk se tyto odchylky a chybotisky tolerovaly, pro zahraničí ne. Tento subjekt měl se zahraničím asi malé kontakty. Proto tyto mutace k radosti sběratelů "prošly". V zahrničí by nastal konflikt s UPU.

- denní razítko je zajímavé - jednak bylo usazeno záhy PSČ )na české poměry dost brzo - psal se rok 1974), jednak otisk vykazoval křivé usazení data  zvýrazněné silnými můstky.

 

LSD 001     LSD 003

 

Dalším výplatním strojem byl stroj POSTALIA (sbírkové datum 9. 9. 1982), který vystřídal fyzicky i morálně zastaralý stroj FRANCOTYP.

 

LSD 002

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (56)

 

SARATOGA NATIONAL HISTORICAL PARK

1927 památková rezervace

1938 národní historický park

Cestou ve státě New York po dálnici 87 na sever mi nedalo, abych čtyřicet mílí za Albany nezastavil svého forda v Národním historickém parku Saratoga u Stillwater a Saratoga Springs. V této východní části státu New York se v roce 1777 rozhodlo o definitivním americkém vítězstvím a zahraničním uznání Ameriky po porážce britských invazivních sil vedeních generálem Johnem Burgoynem. Po několika bitvách v této oblasti se změnila tvář světa. Jedním ze států, který uznal novou Ameriku, byla Francie.

O americké nezávislosti se rozhodlo ve třech bitvách - 19. 9. a 7. 10. u Saratogy a další u Bennigtonu (19. 9.). Vše v roce 1777. Saratoga byla vojenská pevnost britských vojsk. Saratoga National Historical Park je připomínkou těchto událostí v tomto místě a okolníchlokalitách. Zde se odehrávaly americké dějiny.

 

saratoga 003     saratoga 004     saratoga 005     saratoga 002     saratoga 014    saratoga 015     saratoga 016     saratoga 010     saratoga 008     saratoga 009     saratoga 006     saratoga 007saratoga 013

 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS