- Zveřejněno v VÁŠEŇ PRO SBĚRATELSTVÍ, BADATELSTVÍ A VYSTAVOVÁNÍ
NOVÉ POZNATKY k otisku Reichenberger Messe
Nové poznatky otisků z prvního klasického období čs. výplatního otisku
V pořadí 129. uživatelem, kterého okouzlil výplatní stroj, byl uživatel "Reichenberger Messe" (Liberecký veletrh se sídlem v LIberci tehdejším Reichenbergu). Zde se konaly pravidelné veletrhy. Uživatel si opatřil výplatní stroj či povolení k užívání výplatního stroje záhy - v roce 1928. Povolení mu bylo oficiálně uděleno Věstníkem MPT ze dne 1. 2. 1929. B. Jarolímek tomuto uživateli zproovznil stroj již v roce 1928.
PRVNÍ OTISK - NOVÝ OBJEV (na první dolní celistvosti)
První otisk začal vyplácet zásilky dne 14. 12. 1929, avšak nedávno jsem objevil celistvost s datem dřívějším - 4. 12. 1928 ve dvou verzích - s nulovou hodnotou a s hodotou 0,20 haléřů. Dohlédací poštou byla pošta LIBEREC 3/REICHENBERG 3.
Otisk s dřívějším datem neměl oprávnění vyplácet, takže vytvořený otisk, který byl spíše prvním otiskem po usazení štočku do stroje, se stal esejí. Otisk neměl oprávnění k použití a nebyl hodnověrným otiskem nesoucím povolení MPT.
Výplatní stroj byl podtypem B3 s horním číslem počitadla. Vydržel oficiálně vyplácet zhrzba do poloviny lkedna 1929, pak došlo k poruše.
DRUHÝ OTISK (identický, ale s jiným právním označením)
Druhá celistvost již je výplatním otiskem s souhlasem MPT
Datum 18. 12. 1928
TŘETÍ OTISK
Po zjištěné poruše prvního stroje (viuz otisky shora) uživatele obdržel od B. Jarolímka nový tsroj stejného typu (B3, horní číslo). Denní razítko a označení uživatele byly přeneseny do tohoto stroje z předchozího.
Na první pohled žádný rozdíl, ale přesto jej najdeme, když si všimneme výplatního razítka a číslic.
A. Jonáš neuvádí datum, kdy začal vyplácet druhý stroj. Domnívám se, že tomu bylo 24. 1. 1929, možná o nějaký den dříve. Dokladováno mám zatím toto datum. Tento stroj vyplácel do 8. 7. 1929.
Reprodukuji tři otisky tohoto druhého stroje v označeném období.
Zajímavé jsou tečky za dnem a měsícem v datu, později se již nevyskytují.
Pozorná čtenář a sběratel si jistě všimne i adresních údajů, které jsou z hlediska oboru velmi cenné - první je adresován generálnímu zástupci Francotyp fě. B. Jarolímek, druhý praotci oboru u nás a vynikajícímu filatelistovi Jaroslavu Lešetickému, jinak též zakladateli první čs. sběratelské entity - Stolní společnosti sběratelů příležitostných razítek a frankotypů a významnému představiteli rakousko - uherské a českosloveské pošty.
Zbývá doplnit další otisky uživatele Reichenberger Messe.
ČTVRTÝ OTISK
Změna označení (nyní čtyřřádkový v růzých jazykových mutacích), v této podobě stroj vyplácel v období od 8. 7. 1929 - 21. 11. 1929.
PÁTÝ OTISK
Nový výkonnější stroj, otisk sběratelsky FR 6h - 4m, Anker, označení nové pod výplatním razítkem.
Poslední období 1. a 2. republiky - 1926 - 1939
Otisk vyplácel v období od 22. 11. 1929 - do 1. 10. 1938 (?), další osud subjektu a tsroje není znám (zabraná území).
Otisk 1. dne (22. 11. 1929) č. 1 - (R)
Otisk 1. dne zaslaný poštou (adresátem další významná osobnost čs. sběratelství výplatních otisků - F. T. Winkler) - R
Poštou prošlá celistvost z pozdější doby, otisk ze dne 18. 2. 1938, významná je tištěná poznámka o sníženém výplatném, které povolilo Poštovní ředitelství v Praze roku 1937 (!).
Znatelná změna výplatního znaménka před hodnotou - posunutí doprava, předtím neznatelné posunutí doleva.