- Zveřejněno v VÁŠEŇ PRO SBĚRATELSTVÍ, BADATELSTVÍ A VYSTAVOVÁNÍ
KYSELÉ JABLKO (2)
KYSELÉ JABLKO (2)
Ihned po kývnutí zařadit se mezi hodnotitele sběratelských oborů a výstavní ch tříd poštovní historie a celin mi byly sděleny hlavní požadavky, které bych měl splnit a kvalifikovat se tak mezi jurymany.
Mezi ně patřily:
a/ nepřetržitě a systematicky se vzdělávat ve filatelii se zvláštním zaměřením n a poštovní historii a celiny,
b/ zvolit si jeden hlavní obor z poštovní historie a jeden obor z oboru celin,
c/ být aktivní při tvorbě řádu, který stanovuje zásady pro hodnocení exponátů poštovní historie a celin a osvojit si jej,
d/ zvolit si téma k sepsání aspirantské práce z oboru poštovní historie,
e/ pravidelně přispívat do filatelistického tisku a publikací,
f/ být aktivně činný v SČSF a poštovně historických entitách,
g/ přednášet pro odbornou veřejnost,
h/ rozšiřovat své poštovně historické sbírky,
i/ vytvořit exponáty poštovní historie a vystavit je na soutěžních výstavách,
j/ být aktivní při práci Komise poštovní historie a celin,
k/ zúčastňovat se aktivně jako pozorovatel (ze začátku) v jury výstav pořádaných SČSF. Někdy jsem byl kooptován na místo člena jury anebo jsem zastával i funkci tajemníka jury.
Přijato a já se pustil do práce.
a/Začal jsem se sebevzdělávat sám i v entitách, navštěvoval jsem přednášky na řadu poštovně historických témat ,
b/Mým hlavním oborem byly výplatní otisky z území Československa, ale i ze světa, dále jsem se pustil i do dalších obor – předznámkových razítek Prahy a mapování obchodních kurýrních služeb a alternativních cest doručování pošty moderní doby. Začal jsem rozšiřovat i vsou sbírku cenzurních zásahů, vytvořil jsem jeden z mnohých exponátů.
Díky mé profesi jsem se dostal do rodící se Bangladeše a stál jsem u zrodu nového státu, který se odpojil od Pákistánu v roce 1971. Prožil jsem revoluční dobu této země a byl jsem přímým svědkem poštovního provozu v této zemí. Zabrousil jsem i do celinářského světa a vysbíral jsem všechny celiny prvních let Bangladeše. Nejen generálně, ale i specializovaně a studijně. Sbírka obsahuje i celiny prošlé poštou. Pro bangladéšské filatelisty jsem vypracoval klasifikaci provizorních gumových razítek..
c/ V 70. letech se tvořily různé řády včetně předpisu, který stanovil podle pravidel FIP a SČSF zásady k ohodnocení exponátů. Od roku 1976 jsem byl členem vedení komise specializovaných oborů
jako redaktor ústředního zpravodaje, který vycházel pod názvem Zpravodaj komise specializovaných oborů, později Zpravodaj komise poštovní historie a celin. Redaktorem jsem zůstal několik dalších let a vydával a redigoval jsem zpravodaj pod názvem Poštovné historie a od roku 1986 jsem založil zpravodaj Postilión, který snad vychází do dneška pod jiným redaktorem. K tomu jsme založil nejdříve rubriku Výplatní otisku v ústřední Zpravodaji KSO/KPHC, a později jsem zřídil samostatný zpravodaj sekce otisků výplatních strojů KPHC SČSF.
Práce na řádech dotýkajících se poštovní historie a celin mne tudíž nemohly minout, naopak stál jsem u jejich zrodu.
d/ Jako téma mé jurymanské práce (práce byla součástí k získání titulu kandidát na jurymana), jsem si vybral téma z mého hlavního oboru: Výplatní otisky jako zvláštní způsob dopravy poštovních zásilek . Mými oponenty byli dr. Miroslav Bouška a ing. Vladimír Feldmann. Práci jsem dokončil v roce 1982, měl celkem 74 stran) a obsahoval ilustrace). Poprvé v historii čs. filatelie jsem do něj zařadil typologii čs. výplatních otisků). Úspěšně jsem ji obhájil před komisí v roce 1983.
Tato práce byla přijata a byla součástí kandidátského řízení v roce 1983 v Olomouci. Doporučení připomínky konzultantů jsem do této práce zařadil a pod názvem Výplatní otisky – významný prostředek vyplácení poštovních zásilek sepsal a předložil komisi jurymanů v roce 1987. Text jsem doplnil o další ilustrace, které jsem sběratelskou činností získal od kandidátského řízení do roku 1983 až do vydání v roce 1987.
Nerad předbíhám sled událostí, ale k mému údivu se tato práce během jurymanského řízení v lednu 1988 vůbec neprojednávala. Na obhajobu nedošlo. Sběrateli byla přijata s radostí, takže jsem se v roce 1991 rozhodl, že ji vydám knižně, na vlastní náklady. Kniha vyšla pod názvem Výplatní otisky (příručka). Do dneška z ní sběratelé čerpají uvedené znalosti a informace. Stále si držím několik výtsiků pro začínající a mladé filatelisty. Rád je rozdávám během mých přednášek. K objednání je na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (zdarma proti zaplacení poštovného).
e/Přispíval jsem i do filatelistického tisku –jednak Filatelie, jednak Mladého filatelisty. Kromě tohot jsem psal články pro „své“ zpravodaje. Mé odborné články se objevovaly i v krajských zpravodajích, zpravodajích jiných komisí a nově i v katalozích výstav (zejména regionální články na téma výplatní otisky).
V 70. a 80. letech jsem vydal první seznam otisků čs. pošt a společně s přítelem dr. Miroslavem Bouškou i dva katalogy výplatních otisků ve filatelistických sešitech – Katalog výplatních otisků z let 1926 a 1939 a 1945 – 1948. Začali jsme připravovat i díl Monografie čs. známek týkající se výplatních otisků. Bohužel z tohoto zámětu později sešlo. Práce jsme začali, ale nedokončili.
f/ Byl jsem aktivně činný ve Svazu. Pracoval jsem nejen jako redaktor dvou zpravodajů při KPHC SČSF, ale ujal jsem se i funkce tajemníka sekce otisků výplatních strojů, sekce, která byla nově zřízena.
Stal jsem se i členem dalších komisí v rámci Svazu (jednou z nich byla sekce poštovních známek asijských zemí).
g/ Pustil jsem se i do odborných přednášek. Přednášel jsem jednak v rámci sekce otisků výplatních strojů, jednak v rámci mého domovského Klubu filatelistů 00-15. Přednášky byly pravidelné a bylo jich dost.
h/ Sbírky se utěšeně rozrůstaly, skutečně jsem na nich pracoval systematicky.
i/ Začal jsem vytvářet exponáty z různých oborů poštovní historie. Jednak to byly propagační exponáty, které při svých přednáškách využívám do dneška. Některé jsem dal na nepřetržité pásy na múj web www.historiapostalis-etc.cz, kde běhají v těchto dnech.
Hlavní důraz jsem začal klást na soutěžní exponáty. Jednak jsem je vytvářel z oboru výplatních otisků, jednak z oboru poštovní historie Bangladeše. Dostaly poměrně slušná ocenění. Bylo jich dost a byly na výstavách různých stupňů. Některé se dostaly i do zahraničí (SSSR a NDR). Několik jsem nechal zavěsit na Exponet, kde některé lze najít.
j/ V Komisi poštovní historie a v sekce otisků výplatních strojů jsme pracoval nadále. práce pokračovaly až do roku 1989, kdy skončilo funkční období těchto entit a další vlivem událostí v Listopadu 1989 se již neobnovily. Zato tehdy jsem byl jedním, kteří založili nezávislou entitu – Stolní společnost sběratelů výplatních otisků.
k/ Do práce v jury jsem se pustil hned. K mému štěstí jsem byl často nominován jako pozorovatel , často i jako člen jury, v několika případech jsem byl jmenován jako tajemník jury. Práce v hodnotitelských orgánech byla velkou školou, navíc jsem byl obklopen řadou filatelistických bardů a legend. Hodně jsem se naučil a získal jsem rutinu v rozhodování.
Většinou jsem se shodl s ostatními členy jury, s tím nebyl problém. Předsedové mne velmi kladně hodnotili a neměl jsem pocit, že by s mou prací byli nespokojeni.
V přílohách čtenář najde podrobné údaje, které jsem zpracoval pro zkušební komise SČSF.
V roce 1983 jsem absolvoval pohovor, na jehož základě jsem byl převeden z aspiranta na kandidáta na jurymana poštovní historie a celin SČSF. Komisi tehdy vedl dr. Severín Zrubec (v té dobyl místopředseda jurymanské komise SČSF) a předsedal i zkušební komisi. V komisi byli ještě Miroslav Blaha, Vratislav Palkoska a i Josef Rathauský za teritorialisty. Vše dopadlo dobře a dostal jsem ještě větší chuť do práce. Řízení bylo přísné a náročné. Měl jsem dobrý pocit.
Josef Rathauský vedl jury na oblastní výstavě poštovních známek v Praze v roce 1981, znal jsem jej odtud. Hezky hodnotil výstavu, kde jsme též vystavoval jeden ze svých prvních exponátů: Československé výplatní otisky 1926 – 1939 (studijně). O třídě poštovní historie a celin napsal tato uznalá slova:
„Jisté překvapení přinesla třída poštovní historie a celin.
Nikoli snad nejlepším exponátem ve třídě, ten byl vytvořen zkušeným sběratelem známým pečlivým výběrem kvalitního materiálu a vzorným zpracováním (V. Borlík, Celiny Velké Británie – velká stříbrná medaile).
Šlo spíše o exponáty ing. I. Leiše (Československé výplatní otisky 1926 – 1939 - studijně) a M. Langhammera (Automatizace třídění listovních zásilek), které svým originálním zpracováním a hloubkou specializace představují nespornou kvalitu.
Nelze se však ubránit poněkud rozpornému dojmu, že současná kritéria hodnocení těchto průkopnických materiálů nedovolují je v plné míře ocenit.“
Co mohlo být lepším povzbuzením do příštích dnů, na jejichž konci bylo závěrečné řízení na jurymana poštovní historie a celin než tato slova zkušeného filatelisty a funkcionáře?
Některý text ilustruji následujícími doklady:
Obsah jurymanské práce s ručně dopsanými úpravami po kandidátském řízení.
Detailní podklady k řízení na kandidáta na svazového jurymana pro hodnocení exponátů poštovní historie a celin
Žádost o jurymanské řízení z 29. října 1984 zhruba rok po úspěšném řízení na kandidáta na jurymana. Žádost na kandidáta a spojení se jurymanskou zkouškou jurymanská komise nevyhověla.