HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - středa, 19 květen 2021

VLASTNÍ TVORBA 1961 - 1970 (5)

Vyjet do kapitalistického světa za dob socialistického Československa byla velký zázrak. K uvolnění dočlo někdy v letech 163 - 1964 a uvolnění trvalo až do 4. 10. 1969, kdy spadla klec na dlouhá léta. Dnes si to už nová generace neumí ani představit. Tehdy výjezd byla sláva. Takže není divu, že se na papír dostaly zážitky i z mého prvního cestování do Francie v roce 1964. Boj o pas  byl těžký a  složitý.

V Bartomějské na pasovém  mi předávali cestovní pas s výjezdní doložkou a jedovatou poznámkou: "Když se tak v Černínu rozhodli, tak my nemůžeme říct ani popel". Ještě že tak.

 

Takže v formě rukopisu cestopis do Francie roku 1964.

 

cestopis 001     cestopisy 001   

 

 

Aifel  

 

 

 

 

Aifel 2

 

 

 

 

Aifel 3

 

 

Číst dál...

NĚKOLIK POHLEDŮ (70) - SUPRO

Jedním z nových subjektů, které vznikly v období 4, republiky, byl státní ústav SUPRO, jinak Státní ústav pro racionalisaci ve spotřebním průmyslu. Národní podniky na rozdíl od soukromých firem potřebovaly někoho, kdo jim řekne, jak řídit svěřený úsek. Tak se začalo racionalizovat ne uvnitř podniku, ale vně. 

Z hlediska vyplácení zásilek výplatními stroji měl tento subjekt jen jeden výplatní stroj soustavy Postalia celou dobu. Vzhled byl stejný v 60. letech jako v 80. Byly v něm dvě výjimky. Komerční koncepce   musela přijít i do těchto subjektů. Přišel i sem. Obchodní značka se musela vytvořit a dostala se do otisku.. To byla jediná vědomá změna. Druhá se týká technického stavu stroje, od začátku se neotiskovala desetinná tečka ve výplatníh hodnotě. Tento stav vydržel dlouho. Tečka se objevila až v roce 1979. A další zajímavost. PSČ byla zavedena od 1. 1. 1973, do otisku tohoto subjektu se do roku 1980 vůbec nedostala. Podobných případů bylo více.  Ani do denního razítka, ani do označení uživatele. níže reprodukuji čtyři otisky na dotvrzení těchto informací, 

 

supro 001     supro 002

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (46)

 

DUSHORE, Pa.

Ve státě Pennsylvanie je mnoho malých měst a městysů, které jsou příjemné k zastavení a jejich prohlídce včetně okolí. Jedním za takových měst je Dushore, jehož název vznikl poangličtěním

francouzského příjmení otce zakladatele -  byl jím Aristide Du-Petit Thouars, první rezident. Zakladatel dostal 400 arů a usídlil se na nich.  Dostal se do znaku města. Městečko vzniklo v roce 1859. Francouzská atmosféra se zde též usídlila - příjemný život a řada oslav - Oktoberfest, Fishfest - Eartrh Day, Founders Day či Winter Wine and Chocolate Walk.

 

Dushore 003     Dushore 004     Dushore 002     Dushore 001     dushore 009dushore 010      dushore 006     dushore 007     dushore 008     Dushore 011     Dushore 012      Dushore 013     Dushore 014     Dushore 015

Číst dál...

VE ZNAMENÍ ZKRATEK (Č3): 34 - UMA název s logem

Č3

Zkratka: UMA (název podniku U = Umělé, MA = MAteriály), nad nápisem logo, mezi denním a výplatním razítkem

Subjekt: UMA, založen závod v roce 1942 v Semtíně. Zakladateli byly firmy Explosia a Zbrojovka Brno.  v roce 1946 závod převeden společně s dalšími sedmi zádvody pod Sythesia n. p.  Firmy a provozy UMy byly v Semtíně, Praze a Lipníku nad Bečvou. V roce 1948 národní podnik přejmenován na Východočeské chemické závody. Dalšími sedmi závody, které byly kromě závodu UMA začleněny do Syntheise :  Explosia,  Synthesia,  Společnost pro zpracování draselných louhů, Továrna na umělá hnojiva, firma A. Schramm, Rolnické lučební závody, Pražské cehmické závody.  

Sídlo Praha XII, Škrétova 6

Zaměření: výroba umělých materiálů (plastů), závod vyráběl celuloid v různých formách, umělou kůži UMASKIN), umělou ryskyřici, UMALON, UMALIT, UMACART, UMATAX, UMASTOVE, lepící fólie, umělá lepidla. 

Výplatní stroj Francotyp, otisky sběratelsky FR 8 h - 4m

Dohlédací pošta. PRAHA 5

 

UMA 001

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS