HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 16 květen 2021

NĚKOLIK POHLEDŮ (68) - STŘEDOČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY (STE)

Ve sledovaném obodbí 4. epubliky československé byla celá řada nových institucí. Na úrovni národního podniku a později koncernového podniku existovaly  zprvu Středočeské elektrárny, později přejmenované na Středočeské energetické závody, n.p , a ještě později Středočeské energetické závody, koncernový podnik. Zvolenou zkratkou byla STE. S příchodem novější doby v rámci reforem a úprav socialistického hospodaření ke slovu přišla i ocbhodní značka, která s bleskem vévodila označení uživatele.

Tento subjekt zprvu vyplácel zásilky výplatním stojem Francotyp (tři varianty - několikerá změna denního razítka), později přišel ke slovu výplatní tsroj Postalia. Dohlédací poštou byla Praha 1 (bez/s PSČ). Pouť vyplácení výplatním strojem doprovázela tedy klasika jako u jiných subjektů té doby.

FRANCOTYP

tři růlzné varianty lišící se zejména dnním razítkem, ale i označením

STE 001

 

POSTALIA

dvě varianty lišící s označením oprávněného uživatele

otisk s datem 26.9. 1974

STE 004

otisk s datem 24. 6. 1977

změna označení

STE 005

 

 

 

 

 

Číst dál...

VE ZNAMENÍ ZKRATEK (Č3): 32 - SZ (kompozice zkratky) s adresou

Č 3

Zkratka: SZ - zakomponováno v kresbě, význam: S = Stalinovy, Z = Závody) mezi denním a výplatním razítkem, adresa: II, HYBERNSKÁ 42 (pod výplatním razítkem)

Subjekt: Stalinovy závody, národní podnik

Adresa: Praha II., Hybernská 42

Výplatní otisk sběratelsky FR 8 h - 3m - 1K, výplatní stroj Francotyp

Dohlédací pošta PRAHA 1

Otisky s daty 2. 12 1947 a 20. 1. 1948

SZ 001

Číst dál...

VLASTNÍ TVORBA 1961 - 1970 (3)

V roce 1961 jsme na Akademickém gymnáziu ve Štěpánské 22 v Praze (v té době ještě nazývané SVVŠ) založili literárně hudební kolektiv (LIHUKO), hudební těleso jsme nazývali Beatnici, někdy i odvážnějí v anglické verzi The Beatniks. Jak se to hodilo. Několikrát jsme hráli i na zábavách. Jednou z mimořádně podařených akcí byla Mikulášská v Čimelicích na Střední filmové škole dne 7. 12. 1963. Tato produkce byla zároveň generálkou na Lucernu, která se uskutečnila v roce 1964  a kde jsme zahráli a zazpívali několik skladeb. To byl vrchol Beatniků.

Mezi tvorbu patří i scénáře, boďáky, sled skladeb a povídek či čtení poézie. Dalším naším působištěm bylo Žižkovské divadlo v Praze.Jeden čase jsme patřili mezi kmenové soubory OKD  v Praze 3. Druhý dobový doklad přináší sled písní a jejich protagonisty. Během působení v rámci této kulturní instituce jsme se nazývali kombinovaně LIterárně HUdební KOlektiv "beatnici". Je až neuvěřitelné a dnes pro mne nepředstavitelné, že jsem si s Beatniky "švihl hned čtyři písničky. Doprovázel mne sbor a v písničce o osudu Tomay Dolleyho mi pžřizvukoval Vašek Houk (hrál k romu ještě na beklajtku a já na basovou kytaru).

Beatnici hráli i na jiných scénách -v sále pražského Škodovky, v sále Staveb silnic a železnic,  ve velkém sále na Žofíně a chybělo málo - mohli jsme se dostat i do Národního, ale požadavky pro nás amatéry byly vysoké. Váchalovu sboru bychom profesionálně asi nestačili, tak jsme Národní vzdali.To byly už nedosažitelné výšiny. Tak jsme zůstali u amatérské úrovně... Odvážní jsme byli, to je pravda. Nicméně taková byla doba. V praze bylo jeden čas až 200 podobných orchestrů. Ve psojení s literární sekcí o hodně méně. Postupně se LIHUKO přeměnilo jen na hudební sekci "Beatnici". .Literární styl jsem prosazoval společně s Pavlem Havránkem, který inklinoval k divadlu a mluveému slovu. Doba si žádala rock´n roll.Po něm byl ve mladé společnosti hlad. Mluvené slovo zaplňovala divadla malého žánru.

 lihuko 003     lihuko 002

 

SC 001

 

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (44)

Clinton Couty - Clintonský okres je označován jako srdce Pennsylvanie. Místo, kde střetávají řeky a údolí shorstvem a západem slunce. Okrs oficiálně vznill v roce 1839 a pyšní se hlubokými lesy, řekami a potoky, vodopády (mezi nimi kásou vynikajícíRosenkrantz Waterfalls), kouzelným Hynerovým státním parkem s kouzelným výhledem a historickým krytým mostem Logan Mills v blízkosti Logan Township). Hlvním městem je Lock Heaven, které nabízí plnohodnotný život, kvalitní vzdělání, významné sporty, životní styl. Clintonským okresem mne provedla státní silnice )US 220), kam jsem sjel z I-80. Název okresu je údajně pojmenován po guvernérovi státu New York.

 

clinton 003     clinton 004     clinton 005     clinton 002     clinton 001    

 

clinton 010     clinton 009     clinton 008

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS