HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

Historia Postalis - ETC - Ivan Leiš - neděle, 25 duben 2021

VÝPLATNÍ OTISKY 3. REPUBLIKY (19)

Jednou ze zajímavých součástí výplatního otisku 3. republiky jsou čísla počitadla, a to nejen jejich tvar jejich číslic. Různé varianty tvoří zejména jejich umístění. Z 1. a 2. republiky a období Protektorátu byla jejich pozice.

U výplatních strojů Francotyp Anker (otisky FR 6 ...) pozice čísel počitadla byly tyto:

a/ horní (viz třetí otisk dole - Městské podniky pražské)

b/ střední (viz druhý otisk - Úrazová pojišťovna pro Ćechy v Praze).

Nově tyto stroje byly i bez čísel počitadla (novum tohoto období) - Severočeský uhelný syndikát Ústí nad Labem.

Z typologického hlediska se otisky odlišovaly od předchízejícíh období tím, že předpisy nepožadovaly zachování pořadového čísla otisků. Tím se rozšiřuje škála do té doby existujícíh podtypů.

 

počitadlo 003

 

U výplatních strojů Bafra a jejich otisků (FR 8 ...) čísla počitadla byla nejčastěji v horní poloze. Uživatele mInisterstvo zahraničního obchodu, otisk s datem 15. 1. 1947. V tomto orce se ještě pouývaly do vypotřebování zásob obálky s německým textem.

 

počitadla 004

 

Tato celistvost má ještě jednu zajímavost: výplatné bylo vysoké. Kapacita výplatních číslic tohoto čtyřmístného stroje umožňovala vyplatit zásilku jedním otiskem.

 

Otisky se středovým umístění čsel počitadla se vyskytoval ojediněle. Velmi řídký případ otisku Francotyp B (Bafra), podtyp otisku FR 8 s (v). Pro tento podtyp jsou charakteristické velké pořadové číslice ve středové poloze. Uživatel Schenker a spol., otisk s datem 4. 10. 1946.

 

počitadlo 001

 

Dalším podtypem byly otisky bez čísla počitadla otisků (případ prakticky nemožný v předchozím období 1. a 2. republiky, a i v  Protektorátu). Tyto případy však byly časté na zabraných územích.

Dva přípklady otisků uživatele firmy Křižík v Podmoklech. Známé jsou dvě varianty, které se liší výplatními číslicemi a různým označením. Pod logem firmy jsou písmena "L" a "G", jejichž význam je doposud neobjasněný.

 

počitadla 003

 

 

 

 

 

 

 

 

Číst dál...
  • Zveřejněno v ZÁLIBY

CESTA AMERIKOU OD ZÁPADU K VÝCHODU (26)

Jedu po státem Iowa a zastavuji ve městě Clear Lake, které bylo zobrazeno na mapě již v roce 1832. První osídlenci se zde objevili v roce 1851. Rok 1855 byl pro toto  místo důležitým mezníkem - vznikly první škola, hotel, pila. Město uznáno v roce 1871.

V roce 1948 se otevřel Surf Ballroom. Dne 2. 2. 1959 se zde konal rokenrolový koncert, kde vystoupili Buddy Holly, Ritchie Valens a Big Bopper. Druhý den - 3. 2. 1959 se stal Dnem, kdy zemřela hudba. Tři zpěváci měli namířeno na další koncert ve státě Minnesota a letadlo po startu havarovalo a v troskách zahynuli jmenovaní známí zpěváci rokenrolu. Proto se 3. 2. 1959 nazývá dnem, kdy zemřela hudba.  Zpěvák Don McLean nazpíval o mnoho let později známou písničku "American Pie" vzpomínající na tuto událost. V roce 1988 byl odhalen Buddy Hollymu pomník a bylo po něm přejmenováno náměstí - Buddy Holly Place. 

 clear 003     clear 012     clear 010     clear 004      clear 001     clear 008     clear 002     clear 006     clear 007     clear 005     clear 011

 

Číst dál...

VE ZNAMENÍ ZKRATEK (Č3): 13. - FKZ v kruzích a nápisem

Č3

Zkratka: F Z K v kruzích s nápisem ZÁVODY V CUKMANTLU VE SLEZSKU mezi denním a výplatním razítkem (logo) s významem: Fuchs Zuckmantel und Kompany

Subjekt: Fuchs a spol., závody na výrobu jízních kol a součástky

Lokace: Ondřejovice u Cukmantlu (nyná zlaté Hory)

Historie: Josef Fuchs st. v roce 1907 otevřel v Ondřejovicích (Enderdorf) u Cukmantlu (Zuckmantel, Schlesien) ve Slezsku prodejnu jízdních kol a šicích strojů, v roce 1923 založena firma Fuchs und Kompany, v roce 1933 přejmenována na F K Z Werke Fuchs und Kompany (F.K.Z. v kroužku, logo, též název z jedné řady vyráběných kol). V roce 194ř znárodnění, pod národní správou, zakladatrelé a majitelé odsunuti,  v roce 1947 pod Zbrojovkou Brno, od roku 1949 Velamos - vyráběly se národní díly. Detaily viz www.docplayer.cz.

Výplatní stroj Francotyp, otisk sběratelsky  FR 8 - 0 - 4m - 1K.

Dohlédací pošta CUKMANTL VE SLETSKU

Historie stroje a otisků: Firma vlastnila výplatní stroj již od července 1930 s estetickým označením uživatele (vyobrazeno jízdní kolo - záznam C 1 Katalog Bouška - Leiš, Katalog Di Casola - Leiš - barevná mutace  - 1. a 2. republika (otisk FR 8h - 4m), dohlédaví pošta CUKMANTL VE SLEZSKU/ZUCKMANTEL-SCHLESIEN dále záznam Z 3 v Katalogu Bouška - zabraná území   (otisk FR 8- 0 - 4m (ov) 2kM), německý název, též obrázek kola, dohlédací pošta ZUCKMANETL (OSTSUDENTENLD.), též eseteické provedení.

 

Otisk s datem 30. 5. 1946

 

FKZ 001 

 

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS